Cep Telefonu
E-posta

Silivri’de Gezilecek Yerler

...
Silivri’de Gezilecek Yerler
Silivri’de Gezilecek Yerler

İstanbul’un denize kıyısı olan en güzel ilçelerinden Silivri, aynı zamanda İstanbul’un en popüler sayfiye yerlerinden biri olarak anılıyor. Havaların ısınması ile beraber yazlıkçıların yazlıklarına göç ettiği ilçe, turistlerin, günü birlik ya da hafta sonu gezilerinin de ilgi odağı. Yazın, özellikle hafta sonları deniz ve güneşten faydalanmak isteyenlerin adeta akınına uğruyor. İstanbul merkeze yakın bir sayfiye yeri olması sayesinde yazlıkçıların İstanbul’daki işlerine sabah gidip akşam dönebildiği avantajlı bir konuma da sahip. Bölgede denizin ve güneşin tadını çıkarmanın yanı sıra köklü bir geçmişe sahip ilçenin tarihi ve turistik yerlerini de keşfe çıkarak değerli zaman geçirebilirsiniz.

Silivri’nin Gezilecek Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Tarih boyunca ticaret yolları üzerinde bulunması ve doğal bir liman özelliğine sahip olması sebebiyle değerini her daim koruyan Silivri, Antik Çağın’da en önemli şehirlerinden biri olmuş. Antik dönemdeki adı Selymbria ya da Selybria olan ilçe tarihin çeşitli dönemlerinde birçok farklı uygarlığın kontrolüne geçmiş. Bölgeye ayak basmayan millet kalmamış desek yeridir. Günümüze gelene kadar Traklar, Megaralılar, Persler, Makedonlar, Spartalılar, Hunlar derken, Romalılar, Bizanslılar ve son alarak Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiş.

Silivri’nin tarihi, Prehistorik Döneme kadar uzanıyor. Kenti ilk olarak bölgeye adını veren (Trakya) Traklar inşa etmiş. Bizans döneminde popülerliği daha da artan şehir, zaman zaman Ostrogotlar’ın akınlarına maruz kalmış. Hatta bu akınlarda çok fazla tahribata uğrayan bölgeye Anastasius olarak anılan bir sur da yapılmış. 1300’lü yılların başında da Osmanlı toprağı olan Silivri, bu çok çeşitli kültürel çakışmaların zenginleştirdiği tarihi ile de ilginç bir ilçe.

Silivri Kalesi (Selymbria Kalesi)

Kalenin Antik dönemdeki adı Selymbria Kalesi olarak biliniyor. Bizans döneminden kalma bir yapı olan kale, Bizans mimarisinin özelliklerini taşıyan güzel bir tarihi eser. Osmanlı dönemimde çeşitli tadilatlar geçirmiş olan yapı Silivri’nin görülmeye değer tarihi yapılarından biri biliniyor. Dikdörtgen biçimli kalenin Güney cephesi denize dik olarak uzanan kayalıklardan oluşan doğal bir duvar şeklinde. Diğer cepheleri ise surlarla çevrelenmiş. Turizm Bakanlığı tarafında düzenlenmiş olan kale alanı içerisinde dinlenip mola verebileceğiniz bir sosyal tesis de bulunuyor.

Mimar Sinan Köprüsü

Silivri ilçesinin en güzel tarihi yapılarından biri olan Mimar Sinan Köprüsü 1568 yılında, Sülüklü Dere olarak da anılan Silivri Çayı üzerine inşa edilmiş. Mimar Sinan’ın eserlerinden bir olan köprü, tarihi dokusunun zarara uğramaması için araç trafiğine kapatılmıştır. Mimar Sinan Köprüsü Eski İstanbul Edirne yolu üzerinde bulunuyor.

Silivri Çarşısı

Silivri’nin merkezinde, Piri Mehmet Paşa mevkiinde bulunan Silivri Çarşısı, modern alışveriş dükkânlarının yanı sıra eski ve tarihi dükkânların da bulunduğu şirin bir sahil kasabası çarşısı olarak keşfedilemeye ve görülmeye değer yerlerden biri. Gıda, giyim ve aksesuardan, çeşit çeşit hediyelik eşyalara kadar pek çok ürünün bulunduğu çarşıda ilginizi çekebilecek çok özel hediyelik objeler bulabilmeniz mümkün.

Masal Köy

2015 yılında, Kınalı mevkiinde, Halil Albayrak Caddesi üzerinde kurulan Masal Köy, yemyeşil bir alana kurulmuş, içinde botanik bahçesi, hayvanat bahçesi, oyun ve etkinlik alanları da olan çok keyifli bir mekân. Alanda Türk mutfağına özgü kahvaltı, gözleme, mantı ve köfte gibi lezzetleri tadabileceğiniz tesisler de mevcut.

Selimpaşa Sahili

Selimpaşa Sahili, belediye tarafından yapılan düzenlemeler neticesinde çok güzel bir sahil profiline dönüşmüş. Denize girilecek alanların yanı sıra, güzel bir şekilde düzenlenmiş piknik yerlerinde sevdiklerinizle çok keyifli zamanlar da geçirebilirsiniz.

Silivri Sahili

Bir bölümü çay bahçeleri ve parklardan oluşan Silivri Sahili, özellikle balık restoranları ve barları ile de son derece eğlenceli ve hareketli bir yer. Yaz dönemi, şehir halkının ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin akınına uğrayan, yemek içmek ve eğlence mekânlarında vakit geçirmek için yoğun ilgi gösterdiği Silivri sahili şehrin kalbinin attığı merkezlerden biri.

At Çiftlikleri

Silivri at çiftlikleri ile de meşhur bir yer. Özellikle at binmek en çok tercih edilen aktivitelerden biri. Hatta bölgeye at binme aktivitesi içeren özel turlar da düzenleniyor. Geniş tarla ve arazilerde at yetiştirilen çiftlikleri ziyaret edebilir, ata binmenin yanı sıra çiftliklerde bulunan ve ziyaretçilere hizmet veren mangal ve kahvaltı mekânlarında lezzetli deneyimler yaşayabilirsiniz.

Çorlu Tur firmamız ile Silivri ve daha çok keşfedilmemiş yeri beraber keşfedebiliriz. Sitemizden tüm yurtiçi tur ve yurtdışı turlar'a ulaşabilirsiniz.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: