Cep Telefonu
E-posta

Şarköy Gezilecek Yerler

...
Şarköy Gezilecek Yerler
Şarköy Gezilecek Yerler

Şarköy, Tekirdağ’ın bilinen ilçelerinden biridir. İstanbul’a uzaklığı ise yaklaşık 150 dakikadır. Yıl içerisinde binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Şarköy gezilecek yerler, önceden araştırılarak doğa turları ve tarihi geziler yapılır.

Marmara Bölgesi’nde dikkat çeken bir ilçe olduğu için gitmeden önce planlamak yapmak faydalı olacaktır. Aceleci olmadan doğal güzelliklerin yanında balık restoranları ve üzüm şarapçılarına gidilebilir. Gece hayatı öğrenilmiş olunur. Ayrıca yamaç paraşütü yaparak heyecanı doruklarda yaşayabilir ve üzüm bağlarında huzur bulunabilir.

Şarköy gezilirken çevre yerlerinde gezilmesi farklı bir hava sunar. Bu düşünülerek haftada birkaç kez Marmara ve Avşa Adaları için geziler düzenlenir. Geziler, motor ile yapılır.

Mürefte

Mürefte, Şarköy gezilebilecek yerler arasında bulunur. İlçeye yaklaşık 13 km uzaklıktadır. Marmara Denizi’ne kıyısı vardır. Dışarıdan bakıldığında deniz ışıltılı bir görünüme sahiptir. Yaz aylarında Tekirdağ gezilerinde sıkça ziyaret edilir.

Türkiye’nin %30 oranında şarap üretimi Mürefte’den yapılmaktadır. Beyaz şarabı ile oldukça ünlüdür. Balık restoranlarında manzaraya karşı yenilen balıklar ve yanında beyaz şarap, unutulmaz anlar yaşatır. Özel minibüslerle günün birçok saatinde ulaşım kolaylıkla sağlanabilir.

Şarköy Çarşısı

şarköy gezilecek yerler

Şarköy gezilecek yerler denilince akla ilk gelenler arasında Şarköy Çarşısı yer alır. İlçeye uğrayanlar buraya gelerek özel tatları keşfeder. Peynir helvası, şarap, zeytin, laklör böreği ve üzüm gibi yöreye ait lezzetleri alabilir. Özel mekanlarda dinlenme imkanı vardır.

Şarköy Çarşısı’nda araç kullanımı yasaktır. Sadece yayalar çarşıda gezebilir. Pilavcılar ve Roma dondurmacıları geç saatlere kadar açıktır. Ancak bu durum yaz aylarına mahsustur. Bar ve kafeler ise her mevsim sabaha kadar açıktır.

Şarköy Çarşısı’nda her bütçeye uygun ihtiyaçlar vardır. Bu yüzden kolaylıkla alışveriş yapabilir. İlçe halkı sıcakkanlı olduğu için yardımcı olmaya çalışır.

Hoşköy

Şarköy’e gelenler muhakkak Hoşköy’e uğrar. Çünkü doğal güzelliklerin her an yaşandığı bir köydür. Manzaraları ölümsüz yapmak isteyenler, fotoğraf çekmek için yarışır. Ayrıca fotoğrafçıların da vazgeçilmez yerleri arasında bulunur.

Sahil boyunca çevrede birçok kafe ve restoran görülür. Buralarda kahve içilip yemekler yenilebilir. Ayrıca manzaraya karşı hoş sohbetler edilir. Kış aylarında ise restoranların çoğu kapalıdır. Ancak köyün ünlü fenerinin çevresi gezilebilir. 1800 yıllara dayanan bu yapıyı görmek, Hoşköy tarihi hakkında ipuçları verir.

İğdebağlar(Araplı)

Tarihi ve doğal güzelliklerinden dolayı Şarköy gezilecek yerler listesinde yer alır. İğdebarlar, yapısıyla dikkat çeker. Yumuşak tatlı suyu, üzümü ve zeytiniyle meşhurdur. Köyün çoğu noktasından deniz ve ova manzaraları izlenebilir.

Şarköy’e yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Asfalt yollarından dolayı ulaşımda zorluk yaşanmaz. Seyahat konforlu bir şekilde yapılır. Hem toplu taşıma araçlarıyla hem de özel araçlarla ulaşım sağlanabilir.

Tarihi dokusundan dolayı da yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilir. Selanik ve Rum göçmenlerinden kalan evler değiştirilmeden korunur. Bu da tarihin mimari yapısı hakkında bilgi verir. Evlerinde çevresindeki yeşil ortam, huzurlu bir ortam oluşturur.

Eriklice 

Eriklice, Şarköy gezilmesi gereken yerler arasında bulunur. Üzümü, balığı, sahili, denizi ve zeytini ile ünlüdür. İsteğe göre bu yöresel yemekler, köyün pazarlarından uygun fiyatlara alınabilir. Şarköy’e yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Belli aralıklarla minibüs seferleri düzenlenir. İsteğe göre özel araçla 10 dakikada Eriklice’ye gelinebilir.

Köyü ziyaret edenler doğal güzelliklerin yanında eşsiz lezzetleri tatmak için sabırsızlanır. Muhteşem manzaraya karşı piknik yapılır. Doğal güzelliklerin korunması amacıyla özel piknik alanları vardır.

Rivayetlere göre tarihi bir geçmişi vardır. Herakles’in bu köyde yaşanıldığı söylenir. Ancak bu konuyla ilgili kesin bilgilere ulaşılamamıştır. Buna rağmen Zeus’un oğlu olduğu için köy, yılda yüzbinlerce turisti ağırlar.

Çorlu Tur firması olarak, Şarköy ve daha bir çok yeri hep beraber keşfedebiliriz. Tek yapmanız gereken size uygun tur'u seçmenizdir.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: