Cep Telefonu
E-posta

Mersin Gezilecek Yerler

...
Mersin Gezilecek Yerler
Mersin Gezilecek Yerler

Mersin, Türkiye'nin güney kıyısında yer almaktadır. Nüfusu bir buçuk milyonu aşan büyük bir şehirdir.

Tarihin bize anlattığı gibi, bu bölgedeki ilk insan yerleşimleri bugünden dokuz bin yıl öncesine dayanmaktadır. Demek istediğimiz, buradaki ilk yerleşimciler zaten MÖ yedinci binyıldaydı. Bu arada şehir, birçok antik yazar tarafından bahsedilmiştir. Farklı zamanlarda, farklı isimlerle anıldı.

  • Zefarius;
  • Strabon;
  • Tarsus gibi.

Şehre en yakın havaalanı Adana'dadır. Mersin'e 70 kilometre uzaklıkta havaalanı bulunur. İyi gelişmiş bir demiryolu ve karayolu bağlantısı vardır. Bu, şehrin mükemmel lojistiğe sahip büyük bir merkez olduğu anlamına gelir. Mersin'in en büyük trafik sıkışıklıklarından birine sahip olan ülkenin en önemli limanı olduğunu da belirtmek gerekir. Yani Mersin'de görülecek bir şey arıyorsanız, limanda yürüyebilir ve çok sayıda gemi görebilirsiniz.

mersin gezilecek yerler

Mersin'de ne görülmeli?

Mersin şehri Türkiye'nin en ünlü şehri değil. Ancak tüm Akdeniz'in en ekonomik sahil tatil beldesi olabilir.

Aslında Mersin ile ilgili tek tez bu değil, burada hayat genelde daha ucuz. Bu nedenle çok uzun zaman önce buraya yerleşen Suriyeliler akınına uğruyor, en azından burada Türk nüfusunun yarısı kadar Suriyeli bulunuyor.

Mersin'de ne görülmeli? Aslında şehirde ve çevresinde çok ilginç şeyler var. Mersin’i keşfetmek için fazla acele etmemelisiniz. Mersin büyük bir şehirdir. Mersin yerlileri genelde gezinizin sadece bir haftalık olduğunu duyunca başlarını sallıyorlar çünkü şehri daha iyi tanımak için bu yeterli değilmiş gibi geliyor onlara.

Yerköprü Şelalesi

Mersin'deki en etkileyici keşif Yerköprü Milli Parkı içinde yer alan Yerköprü Şelalesi.

Şelaleyi görmek için biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Mersin'de gezmek isteyeceğiniz diğer turistik yerlere göre çok daha derin bir yerde, yani Armenek yolunu takip etmeniz gerekiyor. Milli Parka geldikten sonra kanyondaki şelaleye ulaşmak için 30-45 dakika yürümeniz gerekiyor. Ancak o kadar güzel bir kanyonun içinden geçiyorsunuz ki, o kadar etkileyici yerlerden geçiyorsunuz ki yürümekten hiç bıkmıyorsunuz.

Cengiz'in Yeri

Burada artık Mersin'e ne göreceğimizden değil, ne deneyeceğimizden bahsedeceğiz. Deniz kıyısında "Cengiz'in Yeri" diye bir yer var. Burası neden bu kadar çekici?

"Cengiz'in Yeri" Arkum halk plajının yanında yer almaktadır. Türkiye'nin en sevilen lezzetlerinden biri sayılabilecek mavi yengeci tatmak için belki de en uygun yer tam da bu işletmedir.

İnternette bu mekana ve ünlü mavi yengeçine övgü dolu övgüler bulabilirsiniz. Bu olayın ana kahramanı, güneşin henüz ufuktan çıkmadığı sabahın erken saatlerinde yakalanır. Mersin balıkçıları tüm Türkiye'de tanınır ve burada, hazırlanmasında en iyi uzmana gönderilen egzotik yengeç yakalamakla uğraşan birkaç kişi vardır.

Ayrıca yengeç yemeğini limon ve acı biber sosuyla tadın. Yengeçleri bu sosa batırıp yiyorsunuz. Burada sadece yengeçler değil, kalamar ve balık gibi daha basit yemekler de var. Ancak hepsi inanılmaz lezzetli ve "Mersin'de ne görülmeli" seçkisine girmeyi hak ediyor.

Kızkalesi: Denizde Bir Kale

Kızkalesi, Erdemli'nin en ünlü turistik yerlerinden biridir. Erdemli'de turistik bir yer olarak geçse de aslında Erdemli'ye 23 kilometre, Mersin'e yaklaşık 60 kilometre uzaklıktadır. Bazı yerlerde deniz kalesi de olarak da geçebiliyor, eğer ismini bu şekilde duyarsanız karıştırmamaya özen gösterin.

Bu kaleyle ilgili efsaneye gelince, aslında Kız Kulesi'nin hikayesiyle birebir aynıdır. Çok az kişi biliyor ama biz yine de hatırlatalım. Bir zamanlar, kahin krala kızının bir yılan tarafından sokulacağını ve öldürüleceğini söyler. Ve kral denizin ortasına bir kale yapar ve kızını kurtarmak için oraya yerleştirir. Bir üzüm sepetinde saklanan yılan kaleye girer ve burada bir kızı ısırır ve öldürür. Yani kral kızını kurtaramıyor.

Çorlu Tur Firması olarak gezilecek yerleri beraber deneyimleyebiliriz!

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: