Cep Telefonu
E-posta

Karadeniz Bölgesi'nde Yer Alan En Keyifli 5 Kamp Alanı

...
Karadeniz Bölgesi'nde Yer Alan En Keyifli 5 Kamp Alanı
Karadeniz Bölgesi'nde Yer Alan En Keyifli 5 Kamp Alanı

Karadeniz; görkemli ormanları, temiz havası, yemyeşil doğası ve muhteşem coğrafyası ile kamp severler için zengin seçenekler sunuyor. Karadeniz kamp alanlarının kimisi göl kenarında, kimisi ormanla iç içe, kimisi de yaylada misafirlerini konuk ediyor. Özellikle şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşarak derin bir nefes almak için yapacağınız bir kamp aktivitesi, ruhunuzu dinlendirecektir. 

karadeniz kamp

Biz de sizlere Karadeniz Bölgesi'nde nerelerde kamp alanları var, cezbedici yönleri, avantajları ve dezavantajları neler, tüm bunlardan bahsedeceğiz. 

1- Abant Gölü Kamp Alanı (Bolu)

Eğer konumuz Karadeniz ise Abant Gölü'nü atlamak olmaz. Abant Tabiat Parkı içerisinde yer alan kamp alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği yasal alanlara dahil bir noktadır. Abant Gölü, turizm açısından da önemli bir tabiat parkı olduğundan, bölgede kampçıların ihtiyaç duyabileceği WC, alışveriş imkanı gibi özellikler mevcuttur. 

Abant Tabiat Parkı kamp alanının Bolu il merkezine olan uzaklığı 40 km civarındadır. Otomobil ve toplu taşıma ile ulaşım yapılacak güzergah oldukça sorunsuzdur. İl merkezinde otogardan belirli saatlerde buraya otobüs seferleri düzenlenmektedir. Göl çevresinde restoran, cafe ve marketler yer alır. Burada, diğer çoğu kamp alanında olduğu gibi yere ateş yakmak yasak. Özellikle son dönemlerde hepimizi üzen orman yangınları nedeniyle, bu konudaki hassasiyetimizi artırmalıyız. 

2- Acelle Yaylası Kamp Alanı (Sakarya)

Her mevsimde ziyaret edilebilecek fakat sonbaharda ayrı bir güzelliği olan Acelle Yaylası, kampçıların uğrak mekanlarından birisi. 1300 metrelik yüksek rakımı nedeniyle burada kamp yapmak için tedarikli olmak gerekiyor. Kocaeli, Yalova, İstanbul, Düzce ve yakınlardaki diğer illere yakın konumda bulunan Acelle Yaylası, her yıl Temmuz ayının son haftası düzenlenen şenlikleri ile de ünlü. İl merkezine 70 km mesafede bulunan Acelle Yaylası'nda alışveriş imkanı bulunmuyor. Kamp için gerekli olabilecek her türlü argümanı öncesinden ayarlamalısınız. 

Orman yürüyüşleri için oldukça elverişli bir bölge olan Acelle Yaylası, her mevsim bolca sis alıyor. Genellikle sabah saatlerinde tanık olunabilecek bu nadide atmosfer, sizi kendisine çekmeyi başarıyor. 2021 yazından önce Acelle Yaylası kamp alanında yerde ateş yakmak serbestti. Fakat şuanda diğer kamp alanlarında olduğu gibi tamamıyla yasak. 

Bolca sis alması nedeniyle ve toprak yollardan geçmek gerektiğinden kış aylarında ve yağışlı havalarda güzergahın tehlikeli olabileceğini hatırlatmak isteriz. Acelle Yaylası'na yakın diğer yaylaları da ziyaret edebilirsiniz. Bölgedeki köylerde çok az sayıda hane bulunduğundan listemizin en sakin kamp alanlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.

3- Erfelek Tatlıca Şelaleleri Kamp Alanı (Sinop)

Orman içerisinde yürümesi eğlenceli patika yolları ve eşsiz şelalesi ile listemizde yer edinen Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Sinop'un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca köyünde yer alıyor. Bölgede irili ufaklı toplam 28 ayrı şelale mevcut. Burada bulunan patika yolları gezerek tüm şelaleleri gezmek mümkün değil. Bazılarına ulaşmak için halatlarla tırmanış yapmak gerekiyor. Erfelek Tatlıca Şelaleleri'nin çok yakınında kamp yapmaya izin verilmiyor. Şelaleye yakın bölümlerde kendi çadırınızla kamp yapabilirsiniz. 

Erfelek Tatlıca Şelaleleri yakınlarında çok sayıda işletme ve market bulunuyor. Dilerseniz kendi malzemelerinizle mangal, vb. yapabilir, dilerseniz bölgedeki restoranları tercih edebilirsiniz. 2011 yılında milli park statüsüne giren Tatlıca Şelaleleri, kayın, meşe ve gürgen ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Toplu taşıma ile buraya gelmek için Sinop'tan Erfelek'e, buradan da belirli aralıklarla kalkan Tatlıca Şelaleleri minibüslerini kullanabilirsiniz. 

4- Uluburun Kamp Alanı (Giresun)

Karadeniz'de hem denize girmek; hem de kamp yapmak için en güzel rotalardan birisi; Uluburun Plajı Kamp Alanı. Giresun'un Espiye ilçesinde yer alan Uluburun, bir yanı zengin bitki örtüsüne sahip ormana, diğer yanı uçsuz bucaksız Karadeniz'e bakıyor. Eğer yaz aylarında burada kamp yapmayı düşünüyorsanız, mutlaka plajında yüzmelisiniz. Uluburun Plajı'na çok yakın bir kamp tesisi mevcut. Hem kendi çadırları ile kamp yapmak isteyenlere, hem de bünyesinde barındırdığı çadırlarla hizmet veren işletmede duş imkanından 24 saat açık restoran imkanına, marketten çamaşır yıkama odasına kadar her türlü ihtiyacı gidermek mümkün.

5- Pokut Yaylası Kamp Alanı (Rize)

Bakir sayılabilecek bir doğaya sahip Pokut Yaylası, 2050 metre yükseklikteki rakımı ile yüksekleri sevenler için ideal bir kamp alanı. Engebeli yolları, yüksek uçurumları ve tarifi imkansız manzarası ile listemizde yer etmeyi başarıyor. Rize'nin Çamlıheşin ilçesine bağlı Pokut Yaylası'na ulaşmak için Kaçkar Dağları ve ardından yaylalar bölgesini takip etmeniz gerekiyor. Yaylada sizleri karşılayacak "Çadır kurmak ve ateş yakmak yasaktır" tabelaları olacaktır. Fakat bu uyarılar, çevrede bırakılan çöpler ve ziyaretçilerin bölge halkını rahatsız ettiği gerekçesiyle yerleştirilmiştir. 

Geceleri oldukça soğuk olan Pokut Yaylası'nda kamp yapmadan önce gerekli ekipmanları buna göre seçmelisiniz. Bölgede çok sayıda su kaynağı ve çeşmeler mevcut. Burası milli parklara ait bir ala olmadığı için tuvalet ve duş imkanı da bulunmuyor. Fakat çevredeki pansiyon ve turizm işletmelerine giderek ihtiyaçlarınızı ricada bulunarak karşılayabilirsiniz. 

Yurtiçi turlar hizmeti ile Karadeniz'in eşsiz güzelliklerini gezmek istiyorsanız, bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: