Cep Telefonu
E-posta

Yeşilliğin Binbir Tonu: Kaçkar Dağları Milli Parkı

...
Yeşilliğin Binbir Tonu: Kaçkar Dağları Milli Parkı
Yeşilliğin Binbir Tonu: Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı son derece yeşil olan Karadeniz’in en beğenilen yürüyüş alanlarından biri olarak dünyaca üne kavuştu. 

Kaçkar Dağları Milli Parkı ve etekleri treeking tutkunu doğa severlerin gözdesi oldu. Sadece Türkiye’den değil dünyadan da çok sayıda ziyaretçisi bulunan bu parkı keşfetmeye hazır mısınız? 

Karadeniz kıyılarından yukarı ve Toros Dağları boyunca, sonra Anadolu Platosu'na ve tekrar Kaçkar Sıradağları'na ve aşağı Akdeniz kıyılarına kadar - Türkiye harika bir yürüyüş alanıdır. Bir ülkeyi keşfetmenin ve ruhunu hissetmenin, çok kültürlü şehirler yerine küçük ama yerli yerleşimlerle lekelenmiş en uzak ve el değmemiş geçitlerden geçmekten daha iyi bir yolu var mı? Mevcut patika ağına bakın, GPS'inizi, yürüyüş ekipmanlarınızı, bazı provivantları ve bir avuç maceralı heyecanı alın ve yola çıkmaya hazırsınız.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Yemyeşil Bir Manzara

Türkiye'de çok sayıda kısa ve uzun mesafe rotası var. Genellikle en popüler yürüyüş parkurları listelerinde görünenler arasında Likya Yolu, Bağımsızlık Yolu, St Paul Yolu, Kaçkar Parkuru, Yenice Ormanı Parkuru ve Evliya Çelebi Yolu sayılabilir. 

Likya Yolu birçok yürüyüşçünün favorisidir. Türkiye'nin güney sahili boyunca Fethiye'den Antalya'ya 509 kilometre boyunca uzanır ve Akdeniz'in en doğal plajları boyunca yürüyüş yapmayı, Olimpos Dağı'na tırmanmayı ve Likya şehirlerinin kalıntıları başta olmak üzere bazı antik yerleri içerir.

Kurtuluş Yolu veya İstiklal, ülkenin karşı tarafında, Karadeniz sahili boyunca Türk rüzgarlarında.1919'da, Türkiye'nin bağımsızlık savaşı sırasında, İnebolu'dan Kastamonu'ya kadar olan nispeten kısa yolu, kurtuluş ordusu tarafından geçildi.

“Dikkat Ayı Çıkabilir”

Aspendos veya Perge'den uzak Toros Dağları ve Yazılı Kanyon Tabiat Parkı üzerinden Yalvaç'a 500 kilometre uzanan St Paul Yolu zordur. Kaçkar parkurlarından 32'si Kaçkar Dağları'nda doğal olarak bulunur ve St Paul Parkurundan bile daha zorludur. Yaklaşık 4.000'e ulaşan yüksek dağların yanı sıra patika, 10. yüzyıldan kalma Gürcü kiliseleri ve zengin vahşi yaşam karşılaşmalarıyla ünlüdür. Bu nedenle bir ayı, dağ keçisi veya kurt görürseniz paniğe kapılmayın.

Evliya Çelebi Yolu, İstanbul'dan tarihi Kütahya kentine 1200 kilometrelik en eski ve en uzun rota ve Yenice Orman Yolu - buna karşılık 21 güzergah alternatifi ile katedilebilecek en son ve en kısa mesafe sadece 396 kilometredir. Başlıca özelliği, safran çiğdem hasadının merkezi olduğu için adlandırılan tarihi Safranbolu kasabasıdır.

Ne Zaman Yürüyüş Yapmalı?

Genel olarak, Türkiye'de yürüyüş yapmak için en iyi mevsim ilkbahardır ve sonbahar, yaz için genellikle rahatsız edici derecede sıcaktır. En iyi aylar Nisan'dan Haziran'a ve ayrıca Ekim'dir. Ancak, her parkurun biraz farklı önerilen bir mevsimi vardır. Kılavuzlara göre, Bağımsızlık Yolu Mart-Ekim ayları arasında trekking yapmak için en iyisidir ve Yenice Orman Yolu da öyle. St Paul Yürüyüşü için en uygun mevsim Nisan-Temmuz ve Eylül-Kasım iken, Kaçkar parkurları için en uygun zaman Temmuz-Eylül olarak belirtiliyor.

Dört Mevsim Yeşilin Tadını Çıkarın

Kışın biraz zor olsa da zorlu seyahatleri sevenler için bu kent ziyaret edilebilir. Her mevsim yeşil olan bu kente kış büründüğünde eşsiz manzaralara hayran kalacağınız sahnelere tanıklık edebilirsiniz. Kaçkar Milli Parkı özellikle gençlerin ilgi alanlarından biri. Üniversite kulüpleri sık sık bu alana yürüyüşler düzenliyor ve doğanın yakından keşfedilmesi gerektiğinde sıkça bu bölge dikkat çekmeye başlıyor. 

Yurtiçi turlar ile eşsiz av ve yaban hayatını da yakından keşfedebilirsiniz ve birçok doğal bitki türünü bu geziniz sırasında görebilirsiniz. 

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: