Cep Telefonu
E-posta

İzmir Gezilecek Yerler

...
İzmir Gezilecek Yerler
İzmir Gezilecek Yerler

Ceneviz Kalesi

Çeşme'nin tam merkezinde bulunan Ceneviz Kalesi 14. yüzyılda inşa edilmiştir. O yıllarda Rodos şövalyelerinden korunmak için bir kale inşa eden Sultan II. Bayazet hüküm sürdü. Venedikliler'in 17. yüzyıldaki baskınından sonra, kale ağır hasar gördü ve yıkıldı, ancak bir süre sonra restore edildi. Askeri garnizon 1833 yılına kadar burada görev yaptı.

Şimdi burada Arkeoloji Müzesi var. Müzenin sergilenmesi, Eritre antik kentinin kazıları sırasında elde edilen buluntuları sergiliyor. Burada bulunan açık tiyatroda ise her yıl yaz ortasında uluslararası bir müzik festivali düzenleniyor.

Efes Artemis Tapınağı

Bu antik mimari anıtın geçmişi MÖ 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Turistler arasında popüler bir yer - sonuçta kalıntıları bu güne kadar hayatta kaldı. Artemis'e adanan tapınak, dünyanın 7 harikası listesinde yer almaktadır.

Tapınağın yapımı Lidya Kralı Kroisos tarafından finanse edildi ve yapının mimarları Hersiphron ve oğlu Metagenes idi. Tapınak, 51 metre genişliğinde, 105 metre uzunluğunda ve sütunlarının yüksekliği - 18 metreye kadar olan bir yapıydı. Toplamda, tapınak 127 sütunla süslenmiştir. Yeni tapınağa fildişi ve altından yapılmış bir Artemis heykeli yerleştirildi. Ayrıca tapınağın içinde birçok resim, heykel, kabartma vardı.

Bugüne kadar, görkemli tapınaktan enkazdan restore edilmiş sadece bir sütun kalmıştır.

Saat Kulesi

izmir saat kulesi

II. Abdülhamid'in tahta çıkışının yıl dönümünde saatin kendisi Alman imparatoru Wilhelm II (1888 - 1918 arasında hüküm sürdü) tarafından bağışlandı. Kulenin tüm tasarımı Osmanlı İmparatorluğu tarzında tasarlanmıştır. Kulenin tabanında dört çeşme vardır.

1983'ten 1989'a kadar 500 liralık Türk banknotları, palmiye ağaçlarıyla çevrili Saat Kulesi'ni tasvir etti.

Görünüşe göre İzmir'de herkes tam olarak Saat Kulesi tarafından yönlendiriliyor... Ve herkes sadece onun yakınında buluşuyor. Kule'nin romantik ve gizemli yapısı Konak Meydanı'nın tam ortasında duruyor. Yakınlarda Konak Camii bulunmaktadır. Meydan her zaman güvercinlerle doludur ve banklarda oturanlar onları doğrudan ellerinden besleyebilir. Çok sayıda turist burada eşsiz fotoğraflar çekme fırsatı buluyor. Saat Kulesi, özellikle geceleri çok renkli fener ışıklarıyla aydınlatıldığında muhteşem görünüyor.

Celsus Kütüphanesi

Celsus Kütüphanesi, çok yönlü bir eğitim ve zengin bir bakış açısına sahip olan Roma prokonsülü Tiberius Julius Celsus adına 114-135 yılları arasında inşa edilmiştir. Celsus kütüphanesi İskenderiye'den sonra en büyük ikinci kütüphanedir ve Helenistik mimari düşüncenin zirvesini temsil eder.

Yaklaşık yüz yıldır var olan kütüphane, III. yüzyılda Gotların saldırısı sırasında yanmıştır. Tiyatro sahnesini belli belirsiz anımsatan binanın sadece cephesi bu güne kadar hayatta kaldı. Cephe 21 metre uzunluğunda ve 16 metre yüksekliğindedir. Cephenin alt katı “Erdem”, “Bilgi”, “Bilgelik”, “Düşünceler” heykelleriyle süslenmiştir. Cephenin sol tarafında, bu muhteşem kütüphanenin mimarları olan ve kütüphanenin inşasından sonra özgürlüklerini İmparator Augustus'un elinden alan köle Mazeus ve Mithridates'in heykelleri yer almaktadır.

Spil Dağı

Spil Dağı veya Sipuli-dag, Homer tarafından bahsedilen sıradağların bir mahmuzudur. Dağ, oğlu Sipylus'u doğuran Niobe'nin görüntüsünü anımsatan karmaşık kaya kabartmasıyla bilinir. Sipylus, Niobe'nin diğer oğulları gibi, Apollon'un oklarıyla öldürüldü. Kederden deliye dönen Niobe taşa dönüştü - efsane böyle anlatıyor.

Spuli-dag Dağı, güçlü bir deprem tarafından ayrı kayalıklara bölünmüştür. Ayrıca deprem, altın zengini bir ülke olan Meonia'nın (Lydia) antik başkentini de yok etti - dağın eteklerinde bulunan Tantalis.

Spil Dağı'nın çatlakları ve yarıkları, dağın volkanik faaliyetinin henüz durmadığını gösteriyor. Ancak bugün dağ silsilesi sakin ve güvenlidir ve turistler arasında popülerdir.

Çorlu Tur hizmetlerimiz ile gezilecek yerler konusundaki en güzel deneyimleri hep beraber yaşayabiliriz!

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: