Cep Telefonu
E-posta

Gap Turu

...
Gap Turu
Aktif Turlarımız
Uçaklı İlk Uygarlıklardan Bugüne GAP Turu
Uçaklı İlk Uygarlıklardan Bugüne GAP Turu
Planlanacak Turlar
Uçaklı İlk Uygarlıklardan Bugüne GAP Turu

GAP turu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tarihi, turistik ve kültürel destinasyonlarını içerisine alan geniş bir gezi turudur. Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşlarımız, birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve Mezopotamya olarak adlandırılan bu bölgesini gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına koyuyor ve Gezigo olarak seyahat acentemizin düzenlediği turlara katılıyor. Sizler de bu eşsiz turda yerinizi almak için hemen bizimle iletişime geçebilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Son 10 yılda popüler olan ve her geçen gün daha geniş bir kitlenin ilgisini çeken GAP turunda yer alan destinasyonlar, Türkiye'de gezilecek yerlerin başında geliyor. Klasik GAP turu ve kapsamlı GAP turu adı altında düzenlenen turlarda; Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Mardin ve Malatya gibi illerimiz bulunuyor. Bu illerdeki tarihi ve kültürel mekanları gezmek, lezzetlerini deneyimlemek, doğal güzellikleri ve özel kültürel değerini görmek için GAP turlarına katılım sağlayabilirsiniz.

GAP Turu ile Gezilecek Yerler

Dolu dolu bir tur paketi arıyorsanız, GAP turu sizin için mükemmel bir fırsat olabilir. Ankara çıkışlı, Tekirdağ çıkışlı ve İzmir çıkışlı GAP turu ile lüks bir seyahat, eşsiz bir konaklama ve lezzetli menülere şahit olabilir; unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. GAP turları içeriğine göre uçaklı GAP turu ve otobüslü GAP turu olarak kategorilere ayrılmaktadır. GAP turu ile gezip görebileceğiniz şehirler ve bu şehirlerdeki destinasyonları şu şekilde sıralayabiliriz:

Gaziantep 

Lezzetli yemekleri, tarihi yapıları ve kültürel özellikleriyle GAP turlarının vazgeçilmez şehirlerimizden birisi Gaziantep'tir. Genellikle GAP turlarının bir günü Gaziantep'ye ayrılır. Gaziantep Savaş Müzesi, Zincirli Bedesten, Atatürk Müzesi Kurtuluş Camii, Hamam Müzesi, Medusa Arkeolojik Cam Eserleri Müzesi, Gaziantep Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Antep Elmacı Pazarı ve Kaleoğlu Mağarası, tur katılımcılarını eşsiz cazibesi ile davet ediyor. 

Evliya Çelebi'nin tabiriyle "dünyanın göz bebeği" olan Gaziantep, dolu dolu bir gezi için atlanmaması gereken noktalardan. Zengin gezi rotalarına ek olarak eşsiz kültürel mutfağı, Gaziantep'in dillere destan lezzetlerini içeriyor. Ekşili köfte, meşhur fıstıklı katmer, ali nazik ve patlıcan kebabı gibi farklı yemekleri ve tatlıları denemeden Gaziantep'ten ayrılmamanızı öneriyoruz.

Şanlıurfa

Yukarı Mezopotamya'nın en eski yerleşim yeri olan Şanlıurfa, bir diğer ifadeyle "Peygamberler Şehri" hem yaz hem de kış aylarında yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. GAP turlarında Şanlıurfa'yı atlamak söz konusu bile olamaz. Şanlıurfa'da gezilecek yerler: Balıklıgöl, Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Göbeklitepe, Rizvaniye Camii, Gümrük Hanı, Halil-Ür Rahman Camii, Eyüp Peygamber Makamı ve Camisi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Halfeti, Atatürk Barajı, Bazda Mağaraları, Savaşan Köyü, Han El Bar'ur, Kelaynak Üretme Çiftliği, Şuayıb Şehri ve daha onlarca farklı destinasyon.

Şanlıurfa'nın binlerce yıllık tarihi ve dokusu bozulmamış doğal ve kültürel değerleri; şehre gelen konukları ilgisini çekiyor. GAP turları kapsamında Şanlıurfa'ya en az 1 gün ayrılmaktadır. Şehirde denemeniz gereken birçok farklı lezzet bulunuyor. 

İsot ve biber reçeli, menengiç ve cevizli pekmezli sucuk bölgenin en meşhur lezzetlerinden. Ayrıca meşhur Şanlıurfa sıra gecesi etkinliklerine katılarak vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Adıyaman

Bölgenin tarihi değerleri ve eşsiz lezzetleriyle adından bahsettiren bir diğer şehri de Adıyaman'dır. Bozulmamış tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve onlarca farklı dizi ve filme ev sahipliği yapan mekanlarıyla meşhur Adıyaman, GAP turunun vazgeçilmez şehirlerindendir. Adıyaman'da gezilip görülmesi gereken yerlerin başında Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Planlı Mağarası, Arsemia Antik Kenti, Çelikhan İçmesi, Oturakçı Pazarı, Karakuş Tümülüsü ve Perre Kaya Mezarları geliyor.

Adıyaman'ın konumu, GAP şehirlerinin merkezinde yer alması nedeniyle son derece avantajlı. GAP turunun en az bir gününü Adıyaman'a ayırmak güzel bir seçim olacaktır. Adıyaman'ın en meşhur yiyecekleri ise: meyir çorbası, içli köfte, marul cacığı, çiğ köfte, kabak cacığı ve pirpirim salatasıdır. Bu lezzetleri mümkün olduğunca denemenizi öneririz. 

Mardin

GAP turunda gezilecek yerlerden birisi olan Mardin, taş evleri ve tarihi mekanlarıyla en popüler ve Türkiye'nin en kalabalık 26. şehridir. Şehri, bir açık hava müzesine benzetsek yanlış olmaz. Her bir yanı tarih, her bir yanı medeniyet. 

Dicle ve Fırat nehirleri ile sarılmış olan Mardin'de gezilmeye değer destinasyonlar: Kasımiye Medresesi, Mardin Kalesi, Midyat, Midyat Saat Kulesi, Mardin Sokakları, Mardin Evleri, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin Midyat Kent Müzesi, Midyat Devlet Konukevi, Hacı Şehmus Mete Konağı, Kayseriye Çarşısı, Revaklı Çarşı, Mardin Balıkçılar Çarşısı, Cumhuriyet Meydanı, Beyazsu, Gurs Vadisi, Turabdin Platosu, Gümüşova Mağarası, Germ-i Ab Kaplıcası, Emir Hamamı, Savurkapı Radviyye Hamamı, Alipaşa Köyü ve Kafro Köyü'dür. 

Hem etli yemekleri hem çorbaları hem de dolmalarıyla ünlü Mardin, her çeşit damak tadına uygun seçenekleri bünyesinde barındırıyor. Mardin mutfağı, tüm dünyanın merak ettiği lezzetleri içerisine alıyor. Mardin'de en meşhur yiyecekler: genadir çorbası, semsusek, lebeniye çorbası, kaburga dolması, kibbe dolması, çağla yemeği, soğan kebabı (soğanlı Mardin kebabı) ve haşlama içli köftedir. 

Hatay

GAP turu içerisinde bulunan illerimizden Hatay, turların en az 1 gününün ayrılması gereken bir şehrimiz. Çoğu zaman bu bir günlük gezi yeterli olmazken, en azından belli başlı destinasyonları görme ve harika Hatay mutfağını deneyimleme şansı bulabileceğiniz bir tur olarak dikkat çekiyor. 

Hatay'da GAP turu ile gezilmesi gereken yerler: Türk Katolik Kilisesi ve Sarımiye Cami, Harbiye Şelalesi, St. Pierre Kilisesi, Antakya Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, Antakya Kalesi, Antakya Uzun Çarşı, Eski Antakya Evleri, Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay Gazi Evi ve Asi Nehri'dir. 

Hatay mutfağında denemeniz gereken birçok lezzet bulunuyor. Çorba, kebap, salata veya tatlı çeşitleri içerisinde birçok farklı alternatif ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Hepimizin yakından tanıdığı Hatay künefesini yerinde denemeniz şiddetle tavsiye edilir. Bunun haricinde şehrin ana çorbası olan ekli aşı çorbası, orak yağda kızartılan ve içli köfteyi andıran bir yapısı olan oruk, et ve sebze yemeklerini bir arada sunan tepsi ve kağıt kebabı, hemen her yemeğin yanında giden zahter salatası bölgenin meşhur yiyeceklerinden. 

Batman

Antik yerleşim alanları, her geçen gün daha da popüler hale gelen kültürel ögeleriyle dikkat çeken Batman, GAP turlarının uğrak noktalarından. Batman'a yapacağınız gizemli bir yolculukla, birçok farklı medeniyete ait yapıları görebilir, eşsiz mutfağını deneyimleyebilir, güzel anılar biriktirebilir ve birbirinden eşsiz manzaralar yakalayabilirsiniz.

GAP turu ile Batman'da gezilecek yerler: Hasankeyf Ören Yeri, Malabadi Köprüsü, On Kemerli DDY Köprüsü, Yol Geçen Hanı, Mor Aho Manastırı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Mağaraları, Hallan Çemi Höyüğü, Mimikan Köprüsü, Pertükan Kalesi, Seyyid Bilal Türbesi, Zeynel Bey Kümbeti ve Hasankeyf Ören Yeri'dir.

Batman'ın meşhur yiyecekleri ise çiğ köfte, kaburga dolması, mumbar dolması, Şam böreği, kışlık dolma, perde pilavı ve tandır ekmeğidir. 

GAP Turu Neleri Kapsar?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni en ekonomik şekilde dolu dolu gezmek için GAP turlarına katılabilirsiniz. Ankara, İstanbul, Tekirdağ ve İzmir çıkışlı GAP turları ile hayalinizi gerçekleştirmeniz mümkün. GAP bölgedeki turlar, uçaklı ve otobüslü turlar olarak iki ana gruba ayrılırken; hepsinde otel konaklaması, yeme-içme, uçak veya otobüs bileti, şehiriçi ulaşım ve müze ücretleri tur kapsamına girmektedir. 

Her bir tur özel bir program dahilinde olduğundan ve seyahat otobüs/uçak içerebileceğinden, mevsime ve tur kapsamına göre ücretler de değişiklik olabilmektedir. En çok GAP turu 3 gece otel, 4 gün şeklinde düzenleniyor. Fakat büyük GAP turu, klasik GAP turu gibi seçenekler daha farklı gün sayısını içerebilmektedir. GAP turu ile ilgili paket içeriklerini ve program dahilindeki destinasyonları öğrenmek için web sitemizdeki numaralarımızdan veya "İletişim" sayfasındaki online form üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Ekonomik GAP Turları

Birçok farklı şehri tek bir turda gezip görmek için değerlendirebileceğiniz seyahatlerden birisi GAP turudur. Kendi başınıza gezi planı yaptığınızda, karşınıza çıkan maliyetler; turlarla seyahatin maliyetlerine göre çok daha pahalıdır. Çünkü seyahat acenteleri; konaklama, yeme-içme, müze ücretleri, uçak/otobüs bileti gibi maliyetleri toplu olarak karşıladığı için daha düşük ücretlerle sunulmaktadır. Bu da ekonomik bir gezi listesi için sizlere büyük bir avantaj sunar.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: