Cep Telefonu
E-posta

Eskişehir’de Vakit Ayırmaya Değer 5 Doğal Güzellik

...
Eskişehir’de Vakit Ayırmaya Değer 5 Doğal Güzellik
Eskişehir’de Vakit Ayırmaya Değer 5 Doğal Güzellik

Eskişehir doğal güzellikleri, tarihi evleri ve caddeleri ile görenlerde nostaljik bir Avrupa şehri hissettiren Eskişehir; zengin kültürü, kaplıcaları, tarihi mekanları ve belki de en çok bilinen doğal güzelliği Porsuk Çayı ile sayısız güzelliği içerisinde barındırıyor. 

Şehrin tarihi bir görünüm sunuyor olması Eskişehir’in gelişme göstermediği izlenimine kapılmanıza neden olmasın. Eskişehir aynı zamanda tertemiz caddeleri, genç nüfusu, sosyal hayatı ve yaşam standartlarıyla Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biridir.

eskişehir

Balmumu Heykeller Müzesi, Midas Anıtı, Atlıhan Çarşısı, Odunpazarı evleri, Sazova Parkı, türbeleri, anıt mezarları, camileri, antik kentleri ve hamamları gibi sayısız gezilip görülecek yeri olan Eskişehir’de doğa severler için de çok sayıda doğal alan bulunuyor. Eskişehir’in doğal güzelliklerini görmek isteyenler için vakit ayırmaya değer 5 doğal güzelliği bir araya getirdik. 

Porsuk Çayı ve Adalar

Porsuk Çayı, Eskişehir’i Tepebaşı ve Odunpazarı ilçeleri olarak adeta ikiye ayıran bir nehirdir. Şehrin merkezinde yapılan düzenlemelerle Porsuk Çayı boyunca oturup bir şeyler yiyebileceğiniz, tavla oynayabileceğiniz ve manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz kafeler bulunuyor. 

Bu bölüm Porsuk Çayı’nın Adalar olarak adlandırılan kısmıdır. Birbirinden farklı müzik tarzıyla 24 saat açık eğlence mekanları canlı müzik severler için alternatif oluşturuyor. 

Nehirde gondol veya tekne turu yapabilmenize imkan tanıyan gezi botları hizmet vermektedir. Ayrıca Porsuk Çayı’nda yapacağınız nehir gezisi için Kentpark ve Köprübaşı’nda hareket eden Venedik tipi gondolları da tercih edebiliyorsunuz. 

Porsuk Çayı’nda yapacağınız geziye çeşitli renklere boyanmış köprüler ve heykeller sizlere eşlik ediyor olacak. Ayrıca nehir gezisi için düzenlenen turların ücretleri de oldukça cüzi miktardadır. 

Balıkdamı Kuş Cenneti

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bulunan Balıkdamı Kuş Cenneti Türkiye’nin Amazon’u olarak adlandırılıyor. Sakarya Nehri’nin üzerinde 30 bin dönümlük alan üzerine kurulmuş bu doğa harikasında çok sayıda bitki, balık ve kuş türüne rastlamak mümkün. Bölgenin ismi de zaten balık bolluğundan dolayı Balıkdamı olarak adlandırılmıştır. 

Gece balıkçılı, uzunbacak, flamingo, ak pelikan, sığır balıkçılı, erguvani balıkçılı, bıyıklı baştankara,  küçük akbalıkçılı, gri balıkçıl, kızkuşu ve balaban gibi birbirinden farklı türe ev sahipliği yapan Balıkdamı, kuzey ve güney ülkelerden göçmen kuşların da konaklama alanıdır. 

Sayısız küçük gölet ve sazlık alanında bol balık türü bulunduran bölge kuşlar için adeta barınma ve üreme alanı olmuştur. 256 kuş türünün görüldüğü Balıkdamı Kuş Cenneti, dünyada örneğine çok az rastlanan bir ekosistemi içerisinde barındırıyor.

Türkiye’nin en sulak alanlarından biri olan bu bölgeyi ziyarete gelen doğaseverler, Balıkdamı Kuş Cenneti gözlem kulesinden bu doğa harikası manzarayı seyredebilme imkanı buluyor. 

Avlakkaya Kanyonu

Doğa yürüyüşü severlerin uğrak noktalarından biri olan Avlakkaya Kanyonu, Eskişehir merkezine 35 km mesafede, Mihalgazi sınırları içerisindedir. Vadi boyunca farklı jeolojik oluşumlar ve arkeolojik buluntulara rastlayabilirsiniz.

Yaklaşık 1-1,5 km uzunluğundaki kanyon boyunca, yüzülebilen ve içilebilen irili ufaklı şelaleler bulunuyor. Kanyonda doğa yürüyüşüne çıkanlar Boztepe zirvesinden Eskişehir’i kuşbaşı seyretme fırsatı da bulabiliyor. 

Avlakkaya Kanyonu’na çeşitli kurumlar da doğa yürüyüşü etkinlikleri düzenlemektedir. Doğa severler kadar motor ve bisiklet tutkunlarının da ziyaret ettiği bir alandır.

Musaözü Barajı

Eskişehir’in piknik alanlarından biri olan Musaözü barajı, günübirlik ziyaret edilebilecek doğal alanların başında geliyor. Meşe, ardıç, karaçam ve söğüt gibi türlerin oluşturduğu yeşil örtüsü ile görenleri kendine hayran bırakan alanda olta balıkçılığı da yapılabilmektedir. 

Gölette kereviz, sazan ve yayın balığı gibi türler bulunmaktadır. Barajın etrafında kurulan dinlenme alanında ailenizle birlikte güzel bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca gölette sandal ile gezinti yapabilirsiniz. 

Musaözü Barajı Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde olup, Eskişehir merkeze 21 km uzaklıktadır. Araçla 25 dakikada ulaşım yapılabiliyor.

Asmainler Saklı Vadi

Asmainler Saklı Vadi, yeşilin her tonunu bir arada görebileceğiniz bir doğa harikasıdır. Mihalıççık-Eskişehir yolunda bulunan bölge, Sündiken Dağlarının arasında kalmaktadır. Alan aynı zamanda Frigya Medeniyeti’ne ev sahipliği yapan en önemli yerleşim yeri olarak da biliniyor. 

Doğal güzelliğini koruyan, tamamen doğal bir alan olan Asmainler saklı vadinin bulunduğu yaylada kamp yapma fırsatınız da vardır. Burada arkadaşlarınız veya ailenizle birkaç huzurlu gün geçirebilirsiniz. 

Ana tanrıça Kibele ile özdeşleşen Asmainler Saklı Vadi’de doğal güzelliklerin yanı sıra kaya mezarları da bulunuyor. Bölgede bir de geyik üretme çiftliği vardır. Burada isterseniz geyikleri görebilir ve resim çekebilirsiniz. 

Çorlu tur firmamızdan geziler hakkında bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: