Cep Telefonu
E-posta

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

...
Vizesiz Gidilebilen Ülkeler
Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, pasaportsuz, vizesiz tamamen kimlikle seyahat edilen ülkelerin olduğunu biliyor muydunuz? Tabi bazı ülkeler vize istemese de pasaport isteyebilir. İş veya tatil amaçlı gidebileceğiniz ilginç, kültürel ve doğal güzellikleriyle dolu olan vizesiz ülkeler:

vizesiz gidilebilen ülkeler

Sırbistan:

Sırbistan, Türkiye ile kimlikle geçiş işlemini yürürlüğe koymuştur. Türkiye ve Sırbistan vatandaşları karşılıklı olarak vizesiz sadece kimlik ile giriş-çıkış yapabilmektedir.

Andorra:

Fransa ve İspanya sınırları arasında olan bu ufak ülkeye vizesiz gidebilmek mümkün. Ancak ülkede havalimanı olmadığı için Fransa veya İspanyadan geçiş yapmanız gerekiyor. Bunun içinde Schengen vizesi olması şart.

Azerbaycan:

Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan'a pasaporta ihtiyaç duymadan sadece kimlik ile giriş yapabilirsiniz. 

Arnavutluk:

Vizesiz gezilecek yerlerden biride Arnavutluk. Başken Tiran'a, İstanbul'dan 1.5 saatlik bir uçuşla gidebilir, 90 gün boyunca ülkede turist amaçlı gezebilirsiniz.

Ukrayna:

Doğu Avrupa'nın en güzel ülkelerinden olan Ukrayna’dır. Gece hayatıyla ön plana çıkan şehri Kiev, tarihi yapılarıyla dikkat çeken bu ülkeye vizesiz gidebilirsiniz.

Moldova:

Denize kıyısı olmayan Doğ Avrupa ülkesi, tarihi ve doğal güzelliğiyle keşfedilmeye layık ülkelerden biridir. 

Makedonya:

Osmanlının da elinin değdiği, mimarisiyle diğer balkan ülkeleri gibi günümüze kadar getiren vizesiz seyahat edilecek ülkelerden biridir.

Gürcistan:

Hem vizesiz hem de pasaportsuz gidilen ülkelerden biri de Gürcistan. Muazzam mimarisiyle, yapılarıyla gidilmesi gereken bu ülkeye 1 yıl turist amaçlı gitmek mümkün.

Kosova:

Osmanlı'nın en belirgin özelliğini taşıyan bir diğer ülkede Kosova'dır. Ortodoks Kilisesi Kosova'nın tarihi değerleri arasında yer alır. 90 güne kadar vize almanıza gerek yoktur.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti:

Yavru vatan Kıbrıs için de vizesiz seyahat mümkündür. Gösterişli muazzam otelleri ile Akdeniz ve Türk vatandaşların kalbidir.

Vize İstemeyen Güney Amerika Ülkeleri

Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvator, Kolombiya, Paraguay, Peru, Trinidad, Uruguay, Venezuela.

Vize İstemeyen Orta Amerika Ülkeleri

Bahamalar, Barbados, Belize, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Nikaragua, Panama

Maalesef ki Kuzey Amerika'ya vizesiz gitmek imkansız. 

Vizesiz Seyahat Nedir?

Bazı ülkeler, pasaportu vizeden muaf edebilir. Vizesiz seyahat edilecek ülkelere yalnız pasaportunuzla, hatta bazı ülkelere sadece kimliğinizi göstererek giriş yapabilirsiniz. 

Pasaportsuz Seyahat Mümkün mü?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bazı ülkelere pasaportsuz seyahat edebilmesi mümkün. Yapacağınız seyahatlerde resmi kimlik yeterli olacaktır. Pasaportsuz seyahat için Türkiye Cumhuriyeti yeni tip çipli kimliğinizin olması şarttır. 

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Avrupa Ülküleri ve Süreleri 

Avusturya, Azerbaycan, Almanya, Andorra, Arnavutluk, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Karadağ, Letonya, Vatikan, Yunanistan, Slovenya, Portekiz, Romanya, Norveç gibi ülkelere 90 günlük vizesiz gidilebilmektedir.

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Asya Ülkeleri ve Süreleri 

Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong, İran, İsrail, Japonya, Kamboçya, Katar, Kırgızistan, Güney Kore, Lübnan, Malezya, Pakistan, Singapur, Suriye, Tayland, Vietnam gibi ülkelere 90 gün vizesiz bulunabilirsiniz. 

Çin, Doğu Timor, Filipinler, Filistin, Irak, Kazakistan, Makou, Maldivler, Rusya Sri Lanka, Tayvan, Türkmenistan, Yemen ülkelerine 30 günlük vizesiz gidilebilir.

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Afrika Ülkeleri ve Süreleri:

Botsvana, Fas, Gambiya, Libya, Madagaskar, Mauritius, Mozambik, Seyşeller Adaları, Tunus, Uganda 90 gün vizesiz turist şeklinde gezebilir ve kalabilirsiniz.

Burundi, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Svaziland, Zambiya 30 gün vizesiz girişe izin vermektedir.

Yeşil Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport, hususi pasaport olarak da adlandırılır. Devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartlar taşıyan memur ailelerine verilen 5 yıl süresi olan pasaport türüdür.

3 Kolay Vize Şekli 

Vizesiz: Hiçbir hazırlığınız olmadan sadece kimliğiniz ve bavulunuz ile gidebilirsiniz.

Kapıda Vize (Sınırda Vize): Gideceğiniz ülkeyi belirledikten sonra uçaktan iner inmez anında şipşak vize alabiliyorsunuz.

Online Vize: İnternet üzerinden yapmanız gerekmektedir. Bazıları doldurduğunuz formu getirmenizi, bazıları ise 3 iş günü sonunda vizenizi online şekilde yolluyor. 

T.C Vatandaşları Kapıda Vize Uygulamasından Nasıl Yararlanıyor?

Diğer vizeler kadar olmasa da kapıda vize içinde bazı evraklar gerekmektedir. Seyahat etmek üzere olduğunuz ülke için bütün belgeleri hazırlamanız gerekir. Çoğunlukla kapıda vize için istenilen belgeler şunlardır;

  • 1 yıllık geçerlilik süresi olan pasaport,
  • Sağlık sigortası,
  • Gidiş-Dönüş bileti,
  • Otel rezervasyonu - kalacak yer belgesi,
  • Maddi kaynak beyanı,
Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: