Cep Telefonu
E-posta

Türkiye'den Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler

...
Türkiye'den Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler
Türkiye'den Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler

Son yıllarda tatilini yurtdışında yapmak isteyen kişilerin en sık araştırdıkları konulardan birisi de kimlik ile gidilecek ülkeler listesidir. Tatil severlerin pasaportsuz sadece kimlikleri ile gidebilecekleri ülkeler listesi uzun olmamakla birlikte gidilecek ülkeler de bulunmaktadır.

Türkiye'den Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler

Bu ülkelere giderken pasaport, vize alınması veya bunlara ekstra bir ücret ödenmesi de gerekmemektedir. Ülkemizin herhangi bir şehrine gider gibi sadece kimliklikler ile bazı ülkelere gidebilmek mümkündür. 

Ukrayna

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna ülkesine vizesiz ve pasaportsuz olarak gidebilme imkanına sahiptir. 90 gün ile sınırlı olmak kaydı ile 180 gün içerisinde Ukrayna'ya gitmek için vize veya pasaporta ihtiyaç duyulmamaktadır. Ukrayna'ya pasaport olmadan gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yeni tip çipli ve biyometrik fotoğraflı kimlik karına sahip olması gerekmektedir. 

Ukrayna ülkesinin para birimi Ukrayna Grivnası olmaktadır. TL karşılığı ise 1 Grivna 0,47 Türk Lirası olmaktadır. Uygun fiyatlı yurt dışı tatili arayan kişiler için Ukrayna en ideal seçimlerden olacaktır. Ukrayna'ya ulaşım ise oldukça kısa olmaktadır. Uçakla 2 saate Ukrayna'ya ulaşım sağlamak mümkündür. Fakat 180 günü aşan seyahatlerde Ukrayna vizesi ve pasaportu çıkartılması gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından pasaport ve vize istememektedir. Kıbrıs'a tatil yapmak isteyen kişiler kolaylıkla vize ve pasaportu olmadan sadece kimlik kartları ile gidebilmektedir. Kıbrıs sınır kapısında yeni tip çipli kimlik kartı gösterilerek alınan ufak bir kağıtta polis memurunun verdiği ülkeye giriş belgesinin kaybedilmemesi gerekmektedir. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa, Girne, Gazi Magosa, Güzelyurt ilçeleri ile ünlüdür. Girne ve Magosa deniz tatili yapmak isteyen kişiler için tercih edilecek en güzel yerlerden olmaktadır. Akdeniz'in en güzel koylarında yüzmek isteyen kişiler için Magosa ve Girne tercih edilebilir. Ulaşım için ise Türkiye'den 1 saat 20 dakika içerisinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan havalimanına ulaşım sağlanması mümkündür.

Gürcistan

Ülkemizden vizesiz ve pasaportsuz olarak Gürcistan ülkesine seyahat edilmesi mümkündür. 1 yıla kadar vize ve pasaport alınmasına gerek olmayan Gürcistan'ın en önemli şartı yeni tip kimlik kartının bulunmasıdır. Ülke içerisinde daha fazla konaklama yapılacak ise mutlaka Gürcistan oturum izninin alınması gerekmektedir. Gürcistan ülkesine Sarp sınır kapısından giriş yapmak mümkündür. Bunun dışında uçak ile Batum'a ulaşım sağlanabilir. 

Gürcistan ülkesine seyahat edecek olan kişilerin mutlaka görmesi gereken yerler Batum ve Tiflis şehridir. Bununla beraber Gürcistan ülkesine seyahat edecek olan kişilerin TC. Dış İşleri Bakanlığı resmi web sitesinde yer alan uyarıya dikkat etmesi gerekmektedir. Bu uyarıda güvenliğe dikkat edilmesi, emanet paketlerin alınmaması gerektiği bildirilmektedir. 

Moldova

Moldova ülkesi ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma ile iki ülke vatandaşları pasaportsuz olarak turistik amaçlı ülkeye giriş yapabilmektedir. 90 güne kadar vize şartı bulunmayan Moldova'ya giderken aranan tek şart yeni çipli kimlik kartıdır. Bununla beraber gidiş, dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu ibraz eden belge ile Moldova'ya giriş yapılması mümkündür. Ülke içerisinde Rumence ve Rusça konuşulmaktadır. Para birimi ise Moldova Leyi olmaktadır. Türk Lirası karşılığı ise 1 Moldova Leyi 0,76 TL olmaktadır.

Azerbaycan

Azerbaycan ve Türkiye arasında yapılan anlaşma ile vize ve pasaport şartı kaldırılmıştır. 90 güne kadar yapılacak turistik seyahatlerde iki ülke arasında vize ve pasaport istenmemekte ve vatandaşlar iki ülkeye de kimlikleri ile gidebilmektedir.

Azerbaycan ülkesine girerken yeni çipli ve fotoğraflı kimlik kartı istenmektedir. Ülke içerisinde Azeri Türkçesi konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi ise Azerbaycan Manatı olmaktadır. 1 Azerbaycan manatının karşılığı ise 7,99 TL olmaktadır.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: