Cep Telefonu
E-posta

Türkiye'de Hangi Mevsimde Nereye Gidilir?

...
Türkiye'de Hangi Mevsimde Nereye Gidilir?
Türkiye'de Hangi Mevsimde Nereye Gidilir?

Ülkemiz dört mevsimi yaşama imkanıyla, doğasıyla, tarihiyle, doğal güzellikleriyle eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Yabancı turistleri ülkemizin her yerinde her mevsimde görebilmekteyiz. Turizm hemen hemen her bölgede, her ilde sınırsız imkanlarla gelişmiştir. Yaz turizmi, kış turizmi, kültürel turizm her talebe hitap eden şehirlerimiz vardır. İç Anadolu’dan Marmara’ya, Ege’den Akdeniz’e, Karadeniz’den Doğu Anadolu’ya gezmekle bitilemez güzelliklerle zengindir.

türkiye de hangi mevsimde nereye gidilir

Ülkemizde kış aylarında daha dağlık bölgeler ilk tercih edilen yerlerdir. Bunun sebebi kayak turizmidir. Yüksek dağlara sahip olduğu için ülkemizde kayak yapmak, kar tatili yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için seçenekler oldukça fazladır.

Yaz aylarında ise kişinin isteğine göre ada gezintisi, küçük kasabalar, büyük lüks oteller, koylar gibi seçenekler çoğaltılabilir. Kamp alanları da son senelerde çok talep gören yerlerdir. Nehir kenarı yerler, sakin plajlar, deniz kıyıları ya da ormanlık alanlarla zengin ülkemizde kamp yapmak isteyenler için de seçenekler oldukça fazladır.

Hangi Aylarda Nereler Daha Çok Ziyaret Edilir?

Ocak: Yılın ilk ayı olan ocak ayında daha çok Doğu bölgeleri dağlık olduğu için karlı olmaktadır. Bu da akla ilk olarak kayak merkezlerini getirmektedir. Şehir merkezinde oturan vatandaşlar için hafta sonları kaçamak yaparak bu kayak merkezlerinde iki günlük kısa bir dinlenme imkanı bile mevcuttur. Özellikle sanayi ve pazar açısından merkez olduğu için en kalabalık şehir İstanbul’dur.

İstanbul’da yaşayan insanlar bu kalabalıktan ve koşuşturmadan kaçmak için bu kayak merkezlerine akın etmektedir. İnsanlara kısa bir kafa dinleme imkanı sunan çokça merkez vardır. Kartepe, Kartalkaya, Uludağ bunlara verilebilecek örneklerdendir. Bunun dışında Kayseri Erciyes ve Erzurum Palandöken de kayak turizmi açısından en gelişmiş yerlerdendir.

Şubat: Havanın ısınmaya başlamasıyla karların da yavaş yavaş erimeye başladığı aydır Şubat ayı. Şubat ayında genelde Doğu Anadolu ve daha yüksek kesimlerde kayak turizmi aynı hareketlilikle devam etmektedir. Palandöken, Sarıkamış, Uludağ; Şubat ayında en sık misafir çeken yerlerdendir.

Mart: Baharın müjdeleyicisi olarak bildiğimiz Mart ayında ise butik turlar sıklıkla tercih edilmektedir. Bunlara örnek olarak; Karabük Safranbolu tarihi evleriyle, Amasra doğal güzellikleriyle, Kapadokya peribacalarıyla, Mardin ise taş evleriyle ezilecek ve görülecek yerler arasında ön sıralardadır.

Nisan: Nisan ayında güneş yavaş yavaş ülkemizde sıcaklığını hissettirmeye başlamaktadır. Bu nedenle deniz ve nehir kıyısı beldelerde diğer aylara oranla epeyce hareketlilik görülmektedir. Çanakkale, Edirne, Pamukkale, Sapanca gibi yerler Nisa ayında en sık tercih edilen deniz kıyısı yerlerdendir. Bunun yanı sıra yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise soğuk olduğu için Güneydoğu Anadolu Turları da bu mevsimlerde çokça ziyaretçi çeker. Buraların tarihi dokusu, havası ve güzellikleri yerli ve yabancı turistte büyük ilgi ve merak uyandırmaktadır.

Mayıs: Hava sıcaklıklarının iyice ısınmasıyla yazın habercisi olan mevsimdir. Gezilecek yerler de sıcaklıklara oranla artmaya başlamaktadır. Şile, Ağva, Ayvalık gibi merkezlere de yakın olan tatil beldeleri bu mevsimlerde turist çekmeye başlar. Bunun dışında yağmurlarının bitmeye başladığı ve sıcaklıkların arttığı Karadeniz’de de turlar bu mevsimde artmaktadır.

Haziran: Bu ayda okulların kapanmasıyla yaz sezonunun tamamen açıldığı kabul edilir. Özellikle güneyde sıcaklıkların iyice arttığı ve yazın başladığı gözlemlenir. Antalya, Alanya, Side, , Kaş, Fethiye bu mevsimde görülmesi gereken yerlerdendir.

Temmuz: Temmuzla beraber yaz tamamen başlamaktadır. Bu mevsimde en çok Ege sahilleri kalabalıklaşır. Marmaris, Göcek, Bodrum, Didim, Kuşadası, Alaçatı, Çeşme bu ayda ülkenin kalbinin attığı yerler olarak tanımlanmaktadır.

Ağustos: Sıcaklığın en yüksek olduğu bu ayda deniz suyunun daha geç ısındığı Kuzey Ege kıyıları büyük rağbet görmektedir. Bunlardan bazıları: Cunda, Akçay, Altınoluk, Asos, Burgazada, Gökçeada’dır.

Eylül: Yaza veda etmekle beraber butik yerlere de bu ayda ilgi artmaktadır. Adalar, Şarköy İznik gibi yerler kalabalıklaşmaktadır.

Ekim: Sonbaharın kendisini hissettirdiği ekim ayında Şanlıurfa, Gaziantep, Bursa, Eskişehir gibi yazları çok sıcak olan turistik yerler yoğun ilgi görmektedir.

Kasım: Bu ayda kaplıcalara olan ilgi artmaktadır. Havaların soğumasına rağmen sıcak sularda tatil yapma imkanı bulunmaktadır. Afyon, Gönen, Yalova, Kızılcahamam gibi kaplıca yerleri ilk sırada bulunmaktadır.

Aralık: Senenin son ayı olan aralıkta ise Maşukiye, tarihi İstanbul, Konya en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Daha çok romantik, günü birlik dinlenmeler tercih edilmektedir.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: