Cep Telefonu
E-posta

Sonbaharda Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

...
Sonbaharda Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler
Sonbaharda Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Sonbaharda gidilebilecek ülkelerin çoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmez. Yaz tatilinden kış turizmine geçiş yapılan ara dönemde sonbahar tatili de değerlendirilebilir. Sonbahar aylarında farklı bir havaya bürünen çeşitli ülkelerde masalsı bir tatil yapılabilir. Sıcakların azalması ancak soğukların hala başlamamasının avantajı ile çoğu kişi bahar aylarında tatil yapmayı daha sık tercih eder.

Sonbaharda Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Bu sebeple de sonbahar zamanında vizesiz gidilebilen ülkeler cazip bir teklif yaratır. Yurt dışı tatillerinde ekonomik şartlar ya da vize kısıtlaması nedeni ile özellikle bordo pasaportu olanlar dezavantajlar ile karşılaşabilir. Bu sorunların önüne geçmek amacıyla her sene yenilerinin eklendiği vizesiz ülkeler listesinde yer almakta olan ülkelere daha kolay gitmek mümkündür.

Bordo pasaportu olan kişiler vize istemeyen ülkelere çok rahatlıkla seyahat edebilirler ve yeni yerler keşfedebilirler. İlkbaharın yanı sıra sonbahar döneminde de sık tercih edilen bazı ülkeler şunlardır; 

Ukrayna 

Sonbaharda Ukrayna tatili yapmak ekonomik bir tatil için vazgeçilmez rotalar sunar. Sonbahar aylarında sakin ama eğlenceli vakit geçirmek isteyenler hem tarihi hem de sunduğu alternatif eğlence seçenekleri nedeniyle Ukrayna’yı tercih edebilir.

Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve kültürel konumların da rotaya dahil edilmesi, Ukrayna’ya düzenlenmekte olan turları artmış durumdadır. Bordo pasaportu olan Türk vatandaşları herhangi bir vizeye ihtiyaç duymayarak sadece uçak biletlerini alarak Ukrayna’nın tüm şehirlerine gidebilir.

Makedonya

Makedonya tatili vizesiz olmasının yanı sıra kültürüyle de oldukça cazip bir tatil imkanı yaratır. Makedonya’da yaşayan Türk sayısının oldukça fazla olması sebebi ile gidildiği zaman yabancılık hissi yaşanmayacak bir ülkedir. Bu sebeple de oldukça ziyaret edilen ülkeler arasında sayılır.

Osmanlı Devleti’ne ait olan kültürel ve tarihi ögelerin de yer alması sebebiyle özellikle tarihi bir rota olarak düşünülür. Makedonya yılın her anı müthiş manzaralar sunan bir ülkedir.

Sırbistan

Sırbistan’a yapılan sonbahar turları her sene Türk turistlerin oldukça dikkatini çeker. Çoğu kişi yıllık izinlerinde sevdikleri ile beraber Sırbistan’a doğru yolculuğa çıkar. Hem havası hem de sunduğu kültürel güzellikleri sebebiyle Sırbistan her sene en çok tercih edilen ülkelerden biri olmayı başarır. Ekonomik bir gezi rotasına sahip olması ve vize istememesi sebebi ile de Türk gezginler tarafından Sırbistan oldukça sık tercih ediliyor. 

Karadağ 

Karadağ’da sonbahar tatili birçok bordo pasaportlunun tercihi arasında bulunur. Kotor’dan Budva’ya kadar çok sayıda şehri ile her zaman popüler olmayı başaran bu ülkede çok sayıda Türk ile karşılaşmak da mümkün. Geniş bir kültür ağı bulunmakta olan Karadağ’da sunulan tatil imkanları da bir hayli zengindir. Sık sık tercih edilen Karadağ hem yemekleri hem kültürü hem de aktiviteleri ile turistlerin dikkatini her sene yakalamayı başarır.

Karadağ’a vizesiz gidilebilmesinin avantajından yararlanıp ülkeyi keşfedebilir ve bordo pasaport ile seyahat edilebilir. Ülkenin sunduğu imkanlar sebebi ile birçok kişi tatilden döndükten sonra Karadağ’a yerleşme kararı bile alır. En sık yerleşilen şehirler ise çoğunlukla Kotor, Budva, Tivat ve Podgorica oluyor. Karadağ’da turistlerin en sık tercih ettiği yerlerden biri de Tivat'tır.

Arnavutluk 

Vizesiz Arnavutluk tatili Türk vatandaşlarına sunduğu imkanlar nedeniyle sıkça tercih edilen bir ülkedir. Vizesiz tatil planı yapanların mutlaka rotalarına dahil etmekte olduğu Arnavutluk, denizinden kültürüne kadar birçok güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeker. Eğlenirken dinlenmek isteyen çoğu kişi Arnavutluk’a giderek burada tatil yapmayı planlar. Her sene sonbahar turlarının bir vazgeçilmezi olan bu ülke sunduğu çeşitlilik nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. 

Bosna Hersek 

Vizesiz sonbahar tatili için Bosna Hersek uygun fiyatlarıyla, temiz sokaklarıyla ve tarihi ile dikkat çeken bir yerdir. Mostar Köprüsü’nden Visoko Piramitleri’ne kadar çok sayıda farklı yapıyı içinde barındıran bu ülke eşsiz deneyimler sunmaktadır. 

Vizesiz sonbahar tatili için belirlenen rotalardan biri olan Bosna Hersek tüm şehirleriyle, yemekleri, kültürü ve tarihiyle de herkesi kucaklamayı başarır. Çok yönlü bir ülke olmasının yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çekmeyi başarır. Bosna’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ise Saraybosna, Mostar Köprüsü, Tuzla, Prijedor sayılabilir.

Yeni yerler görmenin yanı sıra eşsiz mutfağına da mutlaka şans verilmelidir. Pita, Klepe, Bey Çorbası ve Cevapi ülkenin en meşhur lezzetlerinin arasında sayılabilir.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: