Cep Telefonu
E-posta

Sömestr Tatilinde Nerelere Gidilir?

...
Sömestr Tatilinde Nerelere Gidilir?
Sömestr Tatilinde Nerelere Gidilir?

Çocuklar eğitim öğretim yıllarının 1. dönemini tamamladıklarında sömestr tatiline çıkarlar. Tabi ki tatil zamanında eğlenmek isterler. Ülkemizin de bir sürü doğal güzelliği vardır. Tatil yapacak yerler, tarihi yerler oldukça çeşitlidir. Bu yüzden sömestr tatili için çok uygundur. Haydi, birlikte sömestr tatili için uygun yerlere bakalım. Sömestr tatili kış ayına denk geldiği için kış tatillerini araştırmak gerekir. Türkiye'de kış tatili için çok uygundur.

somestr tatilinde nerelere gidilir

Anıtkabir 

Bir tatil yeri olmasa bile, tatil planlarının bir parçası olmalıdır. Her çocuğun görmesi gereken ilk yerdir. Çünkü ülkemizin en önemli yeridir. Ayrıca her mevsim ayrı bir güzelliği vardır. Yaz aylarında içimizi serinletir, bahar aylarında bizi sarmalar. Kış aylarında ise, Atatürk’ün yaptığı devrimleri okuyup incelemek içimiz ısıtır. Eminim çocuğunuz Anıtkabir’e gitmekten mutlu olacaktır. Ankara’ya gitmişken ünlü yemeklerinde tadabilir, kültürünü öğrenebilirsiniz.

Kayak Merkezleri 

Kayak merkezi denince akla ilk Uludağ gelir. En çok tercih edilen kış tatilidir. Çocuğunuz ile kayak dersleri alabilirsiniz. Kayak ekipmanlarını almak yerine kiralayabilirsiniz. Bu daha uygun olacaktır. Çocuğunuz bol kar ile eğlenirken siz de sıcak içecekler içip çocuğunuzu izleyebilirsiniz. Çocuğunuzu mutlu görmek sizi de mutlu edecektir.

Uludağ yerine tercih edebileceğiniz birkaç kayak merkezi daha vardır. Biri de Kayseri, Erciyes’tir. Son zamanlarda daha çok tercih edilmeye başladı. Uludağ'a göre daha uygun bütçeli olması ve düz bir dağ olması nedeniyle daha çok ünlendi. Sakin bir tatil için çok uygundur. Otelleri her şeye dahildir, böylelikle Kayseri mutfağını da tatmış olursunuz.

Kapadokya 

Kapadokya, yerli ve yabancı birçok kişiyi ağırlar. Dünyadaki en önemli doğal mirastır. Romantik bir manzarası olduğu için daha çok balayı gibi tatillerde tercih edilir. Ama romantik bir tatil dışında da tercih edilmelidir. Çocuğunuz bu manzaraya hayran kalacaktır.

Adalar 

İstanbul adalarını, Bozcaada ve Gökçeada’yı gezebilirsiniz. Yazın daha çok tercih edilse de kış ayında gezmek daha kolaydır. Rahatça bisiklet sürebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Emin olun manzarası sizi büyüleyecektir.

Tarihi Yerler 

Efes Antik Kentleri, görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. Uzun bir tarih geçmişine sahip olması onu özel yapıyor. Çocuğunuz bu yapıtlara hayran olabilir. Hem de tarihi ile birlikte bilgilenmiş olur.

Mimarı yapısında zengin camiler ve saraylar da gezilmelidir. Ayasofya, Selimiye, Sultanahmet, Süleymaniye Camii akla gelen ilk camilerdir. Mimarisi herkesi hayrete düşürür ve hayran bırakır. Benden tavsiye, Edirne’ye gelip Selimiye Camii’ni gezdikten sonra ciğer yemelisiniz. Soğuk havada meşhur Edirne ciğeri yemek içinizi ısıtacaktır.

Fethiye Tlos Antik Kenti de gezilmeye değecek bir yerdir. Dik yamaçlardan oluşur ve çevresi korunaklıdır. Tapınak mezarları görüp geçemezsiniz, gözünüze çarpar.

Göbeklitepe, dünyanın çok konuştuğu doğal zenginliklerimizden bir yerdir. Sadece çocukların değil herkesin görmesi gereken bir yerdir.

Yaz Tatili için Gidilen Yerler 

Yaz tatili için tercih edilen yerler kışın ayrı bir güzeldir. Hava çok soğuk olsa bile deniz kenarında yürümek herkese iyi gelecektir. Kışın Çeşme sahiline gidip sıcak kahve içmek hem size hem de çocuğunuza güzel bir deneyim olacaktır. Alsancak’ta yürüyüş yapabilir, kafelerde oturup manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Hem de İzmir’e gelip boyoz ve bomba yeme fırsatı yakalarsınız.

İstanbul 

Tarihi birçok yere sahiptir. Ayrıca dünyanın gözde yerlerinden biridir. Müzeleri gezip bilgi edinebilir, tarihi çarşılarında gezebilirsiniz.

Türkiye'de tatil yapmak için yerler hiçbir zaman bitmez. Ama yurt dışına gitmek de çocuğunuza güzel bir deneyim olacaktır.

Yurt Dışında Gidilecek Yerler

Fransa, Paris ilk tercih edilen yerlerden birisidir. Ünlü Eyfel Kulesini görmek sizi ve çocuğunuzu büyüleyecektir. Sokaklarında gezerken birçok esere rastlarsınız. Her yeri bir sanat eseri gibidir. Müzeleri gezebilir, ünlü ressamların resimlerini görmüş olursunuz. Ama müze gezmekte kararlıysanız önceden bilet almanız gerekir. Ve müze gezmek neredeyse bir gününüzü alacaktır.

Amsterdam, çocuklar için iyi bir tatil yeridir. Kayak merkezleri, buz pateni ve ormanlarıyla çocuğunuzun kalbini fethedecektir.

Los Angelas, eğlence parkı ile çocuklar için eğlenceli yer olacaktır. Eğlence parkına gidip çocuğunuz ile kendi çocukluğunuza dönebilir, çokça eğlenebilirsiniz.

İtalya, macera sevenler için uygundur. Yunus parkları, kazı alanları ile ünlüdür. Doğal güzelliği, su parklarıyla huzur bulabilirsiniz.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: