Cep Telefonu
E-posta

Kocaeli Gezilecek Yerler

...
Kocaeli Gezilecek Yerler
Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli gezilecek yerler listesi hazırlamak gerçekten zor bir iştir. Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kocaeli, Marmara Bölgesi'nde hem Karadeniz'e hem de Marmara Denizi'ne kıyısı olan, çok sayıda turistik cazibe merkezine sahip bir şehirdir. Doğası ile birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Kocaeli, aynı zamanda köklü geçmişiyle de dikkat çekiyor.

Kayak merkezi, tabiat parkı, hayvanat bahçesi ve müzeleri ile turistik yerlerden bir tanesidir. Birçok aktivitenin yapılabildiği Kocaeli’nde her şeyi kısa sürede görmek zordur. Tam bir gezi listesi ancak birkaç gün içinde tamamlanabilir.

Cazibe merkezi Kocaeli sınırları içerisinde doğal güzellikler ve tarihi yapılar ile birbirinden ayrılmaktadır; Şehrin tarihi ve turistik noktalarından doğal güzelliklerine kadar hepsi şehrin zenginliğini temsil ediyor. İlgi çekici plajlar genellikle yaz sezonunda, Kartepe’de kış mevsiminde, Maşukiye'de ise 4 mevsim gidilebilecek yerler arasında yer alıyor.

kocaeli gezilecek yerler

Kocaeli Gezilecek Yerler Listesi

Kocaeli gezecek yerler listesini hazırlarken epey zorlandık. O kadar güzel yerler var ki hangisini dışarıda bıraksak sanki haksızlık yapıyor olacaktık. İşte size Kocaeli gezecek yerler listesi:

  • Kocaeli Yaylaları
  • Maşukiye
  • Babalı Köyü
  • Kerpe,Kandıra
  • Kuzuyaylası Milli Parkı
  • Kocaeli Yaylaları

Kocaeli gezilecek yerler başlığımızda ilk üzerine yazacağımız yer Kocaeli yaylaları olacak. Kocaeli Yaylaları, bir günlüğüne Karadeniz Yaylalarının atmosferini ayağınıza getiriyor. Çünkü Kocaeli merkezinin dışındaki doğa, Karadeniz'in tipik iklim özelliklerine sahiptir. Sonlara doğru göz alabildiğine çam ormanları azalmaya başlar ve dik yokuşlar düzleşir. Kuzu Yaylası gibi yaylalar var. Yaz aylarında bu yerler nispeten piknikçilerle doludur.Ancak sonbaharda yaylalar çoğunlukla kampçılar, enduro bisikletçileri ve off-roaders için ayrılmıştır. Bu nedenle çobanların yaşadığı dağlarda irili ufaklı dağ evleri bulunur.

Başiskele'ye bağlı İnönü yaylasına günün tadını çıkarmak için gidin. Gördük ki burası uzun zamandır eğlenilecek bir yer ama yazın mangalcılarla dolup taşıyor. Bu güzelliği görebilmek için engebeli, virajlı, çamurlu veya asfaltsız yollardan geçmeniz gerekebilir. Google Haritalar'da 10 km 20 dakika olarak görünen yol aslında 40 dakika sürebilir. Dağlık bölgelerde, operatörden bağımsız olarak telefonun cevap vermediği zamanlar vardır. Ayrıca önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Yaylalar yaz kış hep serin olduğundan, güneş batar batmaz iklim buza dönüştüğünden, yanınıza kalın giysiler almayı unutmayın.

Maşukiye

Kocaeli gezilecek yerler listenizde sıradaki yer Maşukiye’dir. Maşukiye, Kocaeli İli, Kartepe İlçesi'nde yer almaktadır. Kocaeli gezi planlarınızda mutlaka yer alması gereken bir yer olan Maşukiye'de orman alanları, Kirazlı Yaylası, Kuzu Yaylası alabalık tesisleri ve birbirinden güzel dinlenme alanları ile doğada yürüyüş yapmak isteyenlere hizmet veriliyor.

Maşukiye, Kartepe sınırları içinde kalan ilgi çekici yerlerden biri olmasına rağmen, tabiat parkı çevresindeki bölgede çeşitli bitki ve ağaç türleri halen mevcuttur. Ayrıca Maşukiye'deki Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası da ziyaret edebileceğiniz doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Dilerseniz Maşukiye gezinizde alabalık çiftliklerinden birinde kiremitte alabalık deneyebilirsiniz.

Babalı Köyü

Kocaeli gezilecek yerler listesinde şimdi ise muhteşem bir köy var. Kandıra merkeze 30 km uzaklıkta bulunan Babalı Köyü, Karadeniz'e bakan sahili ve doğal güzellikleri ile Kocaeli sınırları içerisindedir. Babalı Köyü, bir burun üzerine kurulmuş bir yerleşim yeridir.

Ön tarafı kayalık olan Babalı, solda Dikili, sağda kumsala bakıyor. Plaj aynı zamanda Mavi Bayraklı plajlardan biridir. Sakin ve sessiz bir köy içinde yer alan plajı ile huzuru hedefleyenler için bulunmaz nimettir.

Kerpe,Kandıra

Küçük bir Karadeniz kasabası olan Kerpe, denizin tadını çıkarabileceğiniz kumsalları, ilginç kara oluşumları, sörf yapmaya uygun denizi ve kamp alanları ile Kocaeli'nin sayfiye yeridir. Kocaeli'de yüzmek için en uygun yerler burada. Hem halka açık hem de özel plajları vardır. Günlük de olsa sörfçülerin uğrak noktasıdır. Ancak bazı zamanlarda müthiş yoğun olabiliyor.

Kuzuyaylası Milli Parkı

Kocaeli gezilecek yerler listemizin son sırasında harika bir milli park yer almaktadır. Kuzuyaylası Milli Parkı 2011 yılında “tabiat parkı” statüsünü almış ve doğa gezginlerinin en gözde destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesince işletilen milli park, Kartepe ilçesinde bulunuyor. En önemli özelliklerinden biri İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü manzarası sunan bir noktada yer alıyor olmasıdır.

Kartepe kayak merkezinin yakınında bulunan milli park, birçok farklı hayvan türüne ve güzel bitki örtüsüne ev sahipliği yapıyor. Özellikle doğa tutkunları yürüyüş yapmak için ziyaret etmektedir.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: