Cep Telefonu
E-posta

Kırklareli Gezilecek Yerler

...
Kırklareli Gezilecek Yerler
Kırklareli Gezilecek Yerler

Kırklareli gezilecek yerler yazımıza geçmeden önce biraz şehirden bahsetmek gerekiyor sanırım. Edirne, Tekirdağ ve İstanbul ile çevrili Trakya bölgesinde bulunan Kırklareli'nin nüfusu yaklaşık 360.000'dir. Türkiye'nin Avrupa'ya açılan hudut kapılarından biri olan Dereköy Hudut Kapısı da bu şehirde yer almaktadır ve diğer hudut kapılarımız kadar önemlidir. Yıllardır geçiş noktası olan ilimiz güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Kültürel ve doğal güzellikleri ile bölgede yaşamış tüm uygarlıkların izlerini taşımaktadır.

Kıyısında dağlar ve Karadeniz ile çevrili olması nedeniyle Kırklareli'nde farklı hava koşulları görülmektedir. İl merkezinde karasal iklim görülürken, Istranca Dağları'nın kuzey kesiminde Karadeniz iklimi hüküm sürmekte olup, Türkiye'de plaj tatili için en önemli yerlerden biri olduğu için Temmuz ve ağustos aylarında yoğun olmaktadır. Yine Türkiye’nin önemli av merkezlerinden olmasından dolayı ekim ve şubat aylarında belirli bir yoğunluk olmaktadır.

kırklareli gezilecek yerler

Kırklareli Gezilecek Yerler Listesi

Kırklareli gezilecek yerler konusunda şanslı bir şehir o kadar çok çeşitli gezilecek yeri var ki günlerce gezi yapmanız gerekecek. Gelin sizlerle Kırklareli gezilecek yerler konusunda en iyi seçimleri detaylandıralım.

  • İğneada Longozu
  • Poliçe Koyu
  • Babaeski Köprüsü
  • Kırklareli Müzesi
  • Cehennem Şelaleleri
  • İğneada Longozu

Kırklareli gezilecek yerler listemizde ilk sıraya cennetten bir parçayı koyuyoruz.184 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan İğneada Longozu, dünyanın en ender ormanları arasında yer almakta olup, su kuşları ve leyleklerin göç yolu olma özelliğine sahiptir.

Organik topraklar açısından zengin olan İğneada Longozu yüzlerce farklı türde bitki ve ağaç yetişiyor. Bahar ve yaz aylarında yemyeşil bitki örtüsünü ziyaretçilerine sunan orman, kış aylarında tamamen sular altında kalıyor ve eşsiz bir manzara sunuyor.

Poliçe Koyu

Kışlacık Köyü'ne bağlı bir koy olan Poliçe Koyu, Panayır İskelesi Koyu ile kıyıköy mevkii arasında yer almaktadır. Koy boyunca uzanan orman ve masmavi deniz, ziyaretçilerine yaz tatili ve doğa tatili sunuyor.

Kıyıköy Orman Yolu boyunca kısa bir doğa yürüyüşünden sonra Poliçe Koyu'na ulaşılabilirsiniz. Kırklareli gezilecek yerler arasında olması gereken Polis Koyu, doğa ile iç içe uygun bir tatil fırsatı sunuyor.

Babaeski Köprüsü

Lüleburgaz'ın çıkışında 1633 yılında IV. Murat tarafından yaptırılan Babaeski Köprüsü bulunur.

Yapıldığı dönemde Osmanlı ordularının İstanbul-Rumeli seferlerinin önemli bir geçiş noktası olan bu köprü, tarihi değeri yüksek olan Kırklareli'nin görülmeye değer yerlerinden biridir.

Yığma taş köprünün altındaki büyük delikler, nehrin taşmasını önlemek için yapılmıştır. Babaeski Köprüsü'nün kuzey ve güneyinde 2 adet nöbetçi hücresi ve tuğla bekçi hücrelerinin dışında köprünün bir balkon bölümü bulunmaktadır.

Tarihli Babaeski Köprüsü kitabesi mermer bir levha üzerine yazılmıştır. Levhanın kenarlarında 5 satırlık kitabenin yanı sıra rozet ve çiçek motifleri yer almaktadır.

Kırklareli Müzesi

Kırklareli il merkezinin Karacaibrahim Mahallesi'nde bulunan Kırklareli Müzesi, Kırklareli ilinden doğa tarihi sergileri, bölgedeki kültürel yaşam tarihi ile ilgili etnografik öğeler, kentte ve Trakya bölgesinde yer alan arkeolojik eserlerin sergilendiği milli bir müzedir.

Müze binası 1894 yılında Belediye Başkanı Hacı Mestan Efendi ve Vali Mutasarrıf Neşet Paşa tarafından yaptırılmış ve 1962 yılına kadar belediye binası olarak hizmet vermiştir. 1983 yılında restorasyona başlanan binanın restorasyonu 1993 yılında tamamlanmış ve müze olarak ziyarete açılmıştır. Bu güzide müzeye giriş ücreti bulunmamaktadır.

Cehennem Şelaleleri

Kırklareli İli, Vize İlçesi, Kızılağaç Köyü Yolu üzerinde bulunan Cehennem Şelaleleri, İstanbul ve çevre illerden de yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Istranca Ormanları'nda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kırklareli gezilecek yerler listesinde yer alan Cehennem Şelaleleri, yürüyüş, kamp ve piknik gibi aktiviteler için de sıklıkla tercih ediliyor.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: