Cep Telefonu
E-posta

Kapadokya Turları

...
Kapadokya Turları
Kapadokya Turları
Aktif Turlarımız
Planlanacak Turlar
Peri Bacalarının Gizemli Şehrine Yolculuk (Kapadokya Turu)

Peribacaları ile tüm dünyada tanınan bir turizm merkezi olan Kapadokya, doğal güzelliklerinin yanı sıra farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması ve heyecan verici etkinlikleriyle göze çarpıyor. Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından Kapadokya'yı gezip görmek isteyenler, Kapadokya turlarına katılım sağlayarak özel bir gezi planına dahil oluyor. 

Yazımızın devamında Kapadokya turları ve içerikleri hakkında, Kapadokya'da görülecek yerler, yapılacak etkinlikler ve kültürel/doğal güzellikleriyle ilgili bilgi vereceğiz. GeziGo ayrıcalığıyla, yıl boyunca Kapadokya tur programlarına katılmanın sizler için ne gibi avantajlar sunacağından da bahsedeceğiz.

Kapadokya Tur Programları

Hem tarihi hem kültürel hem de sanatsal yapılarıyla göz dolduran Kapadokya, dolu dolu bir tatil programıyla konuklarını büyülemeye devam ediyor. Özellikle Peribacalarında oyulmuş yer altı şehirleri, kayalıklar, hastaneler ve kiliseler, bölgede gezilip görülmesi gereken yerler olarak dikkat çekiyor. Kapadokya tur programları oldukça zengin içeriklere sahipken; ekonomik bir tatil planı yapmanız için sizlere bulunmaz bir fırsat sunuyor. GeziGo ile Kapadokya tatil programlarına yılın hemen her mevsiminde katılım sağlayabilir, unutulmaz bir tatilin keyfini yaşayabilirsiniz.

Kapadokya Tatil Turları Neleri Kapsıyor?

Kapadokya tatil turları, bir seyahat ve bir tatilden beklediğiniz tüm özellikleri sizlere sunuyor. Genellikle 1 gece veya 2 gece konaklamalı olarak düzenlenen bu turlarında; kaliteli bir otelde gece otel konaklaması, gidiş-dönüş otobüs veya uçak bileti, şehir içi ulaşım, rehber eşliğinde bilinçli bir gezi, eşsiz mutfakları deneyimleme ve kendi başınıza zaman geçirme gibi çeşitli içerikler yer alıyor. Kapadokya turları kapsamında genel olarak programa dahil edilen içerikleri şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Tur programı belli olduktan sonra belirtilen konumda buluşma gerçekleştirilir ve otobüs/uçak ile Kapadokya'ya seyahat edilir.
 • Eğer otobüsle Kapadokya turu düzenleniyorsa, durak noktaları ve buralarda yapılacak olan aktiviteler, yeme-içme gibi detaylar önceden belirtilmektedir.
 • Mevsim şartları ve trafik koşulları uygun olduğu takdirde program dahilinde belirtilen tüm planlar hayata geçirilir.
 • Kapadokya varıldığında, rehber eşliğinde bölgede gezilip görülmesi gereken yerler bildirilir ve isteyenler grup halinde, isteyenler de gruptan hariç olarak gezilerine devam eder.
 • Gece otel konaklamalı turlarda (tüm turlarımız otel konaklamalıdır ve otellerde rezervasyon, çok önceden yapılmaktadır.) sabah kahvaltısı (açık büfe), öğle yemeği (genellikle ekstradır) ve akşam yemeği (pakete dahildir) otelde gerçekleştirilir.
 • Kapadokya bölgesine gelindikten sonra Göreme Vadisi'nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, kiliseler, şaraphane, vb. tüm kültürel ve tarihi destinasyonlar gezilir. 
 • Ürgüp de Kapadokya turları kapsamında gezilecek yerlerdendir. Panoramik Ürgüp gezisi ve müteakiben yapılacak olan Üçgüzeller Mevkii de değerlendirilen destinasyonlardandır.
 • Nevşehir'de düzenlenen balon turlarına katılmak isteyenler, belirli bir ücret karşılığında (80-100 Euro civarında) bu özel aktivitede yer alabilirler. Nevşehir'de yer alan önemli destinasyonlar da (Paşa Bağı, Çavuş'un Ören Yeri, Hacı Bektaş Veli Türbesi, Devrent Vadisi) programa dahil edilir. 
 • Ihlara Vadisi, Tuz Gölü, Derinkuyu Yeraltı Şehri gibi Türkiye'nin önemli tarihi ve kültürel mekanları da Kapadokya programlarında yer alan ve mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Tur programı belli olduktan sonra hangi destinasyonların gezilip görüleceği ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yapılacaktır. 
 • Gezi sırasında belirli noktalarda konuklarımızın kendilerine özel vakit ayırmaları için belirli bir süre tanınmaktadır. Daha özgür bir gezi, tatil planı için bu vaktinizi dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.
 • Günün sonunda firmamız tarafından rezervasyon işlemi gerçekleştirilen otellere ulaşım sağlanır. Ertesi gün belirtilen saatlerde toplanılır ve gezi programına devam edilir. Son gün ise yine belirtilen saatte toplanılarak dönüş güzergahına başlanır. 

Kapadokya tur paket fiyatları, aksi belirtilmediği müddetçe otel, ulaşım ve çevredeki gezileri kapsamaktadır. Belediyelere, İl Özel İdarelerine, vb. yerlere olan giriş ücretleri tur ücretlerine dahildir. 

Fakat Müze Kart'ın geçerli olduğu yerlerde konuklar, kendilerine ait Müze Kart almalıdır. Firmamızla iletişime geçerek, Müze Kart temini ve diğer merak ettikleriniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz. 

Kapadokya Turunda Gezilebilecek Yerler

Açık hava müzeleri, kiliseler, kaleler, Peribacaları, yeraltı şehirleri, şarap mahzenleri, çanak çömlek atölyeleri, sanat merkezleri, doğal güzellikler ve tarihi destinasyonlar dahil olmak üzere kapsamlı bir geziden beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak olan Kapadokya; sınırlı gün sayısındaki tatilleriniz için değerlendirmek isteyeceğiniz bir yer. Uygun fiyatlı, eğlenceli, dolu dolu bir tatil için GeziGo'nun düzenlediği Kapadokya Turları'nda sizler de yer alabilirsiniz. Kapadokya turlarında gezilip görülebilecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Göreme Açık Hava Müzesi: 4. Yy.'dan 13. Yy.'a kadar manastır olarak kullanılan, kayadan oluşan bir yaşam yeri olarak nitelendirilebilir. Göreme Açık Hava Müzesi, vadi üzerinde kaya bloklarla oluşturulan kiliseleri, yemekhaneleri, oturma mekanlarını, şarap mahzenleri ve şapelleri kapsamaktadır. Dünya üzerinde manastır eğitim sisteminin uygulandığı ilk yer olarak dikkat çekmektedir. 

Tokalı Kilise: Nevşehir bölgesinde bilinen en eski kaya kilisesi olarak nitelendirilir ve toplamda 4 mekandan (yeni kilise, tek nefli eski kilise, yan şapeli ve eski kilisenin altında yer alan kilise) oluşmaktadır. İnanç-kültür turizmi kapsamında dünya genelinde ziyaretçi akınına uğrayan önemli destinasyonlardan birisidir. 

Onyx Taş Atölyesi: Yüzyıllardır bereketin, şanın ve şöhretin simgesi olarak nitelendirilen birçok sanatsal mücevher, özel taşlar, vb. el işçiliği ile üretilen malzemelerin sergilendiği ve satışının yapıldığı atölyedir. 

Uçhisar Kalesi: Nevşehir merkeze 5 km uzaklıkta olan Uçhisar, bölgenin hemen her yerinden görülebilen en büyük peri bacasıdır.  Güvercinlik Vaadisi'nde yer alan kaleden, Ortahisar Kalesi, Kılıçlar Vadisi, Boztepe, Avanos, Göreme Açık Hava Müzesi ve Göreme Beldesi gibi birçok yeri net bir şekilde görebilmeniz mümkün. Hakim bir tepede yer alan kale, Kapadokya turlarında mutlaka doğa-kültür turizmi kapsamonda gezilmesi gereken tarihi yapılardan birisidir. 

Paşabağı Vadisi (Rahipler Vadisi): Rahipler olarak bilinen ve Kapadokya sınırlarında her yıl yüzbinlerce turistin gezip gördüğü doğal güzelliklerden birisidir. Kapadokya'nın en ünlü vadilerinin başında gelir ve yüzyıllardır şeklini korumayı başarmıştır. Kendinizi bambaşka bir diyarda bulmak istiyorsanız, Kapadokya gezilerinizde Paşa Bağ Vadisi'ni de ziyaret etmeniz önerilir. 

Devrent Vadisi: Hayal Vadisi olarak da anılan Devrent Vadisi, gezip de bitiremeyeceğiniz uçsuz bucaksız bir vadi. Kapadokya'nın büyüleyici destinasyonlarından birisi olarak nitelendirebileceğimiz bu vadide; Roma mezarları, eski yerleşim yerleri, kiliseler, vb. farklı türde yaşam alanları bulunuyor. 

Hacıbektaş Veli Türbesi: Anadolu'nun Türkleştirilmesinde önemli bir role sahip olan, 13. Yy.'da yaşamış Türk düşünürü Hacı Bektaş Veli'nin Türbesi, Kapadokya'yı ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken, manevi değeri olan bir destinasyondur. 

Ihlara Vadisi: Bölgede eşsiz bitki örtüsü, özel doğası, tarihi ve sanatsal olgusu ile dikkat çeken Ihlara Vadisi, ülkemizin önemli tarihi-kültürel merkezlerinden birisidir. Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kanyon kategorisine giren doğası, 18 km uzunluğu, 150 metre derinliği ve 200 metre genişliği ile içerisinde onbinlerce yaşam alanı barındırıyor. 

Tuz Gölü: Ankara, Konya ve Aksaray illerine kıyısı bulunan Tuz Gölü, ülkemizin en büyük ikinci gölü olma özelliğini taşımaktadır. Gölde 85 farklı kuş türü, 100'ün üzerinde böcek türü ve 40'a akın endemik bitki türü yer almaktadır. Tuz Gölü'nün bir başka önemli özelliği ise 1. Derece Doğal Sit olarak tescillenmiş olmasıdır. Uçsuz bucaksız bembeyaz bir manzaraya sahip olan ve üzerinde yürüyebileceğiniz dümdüz bir göl olan Tuz Gölü, otobüsle Kapadokya turlarında en uğrak noktalardandır. 

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Müze Kart ile gezilebilecek olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, jeolojik bir oluşumla meydana gelmiş sekiz katlı bir şehir olarak tanımlanmaktadır. Tarihte büyük bir topluluk için yaşam alanı olarak kullanılmış olan bu şehir, 1963 yılında keşfedilmiştir.  

Asmalı Konak: Ürgüp'te Asmalı Konak dizisinin çekildiği tarihi bir yapı olan ve dizide geçe adı ile Asmalı Konak, Kapadokya gezisinde yer alan en fotojenik destinasyonlardan birisidir. 

Aziz Basil Şapeli (Basileios): Göreme Açık Hava Müzesi'nin girişinde yer alan Aziz Basil Şapeli, sütunlarla birbirinden ayrılan mezar çukurlarından oluşmaktadır. Üç apsisli ve dikdörtgen planlı şapel, 11. Yy.'da yapılmış olup; Nevşehir'de gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 

Güvercinlik Vadisi: Nevşehir Kapadokya turlarında gezilmesi gereken başlıca alanlardan birisi de Güvercinlik Vadisi'dir. İlgi çekici tarihi, geçmişten günümüze kadar uzayan serüveninde güvercinlerin hikayeleriyle bütünleşen Güvercinlik Vadisi, muhteşem manzarası ve doğası ile ne çıkıyor. 

Üç Güzeller Peri Bacaları: UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunan Üç Güzeller Peribacaları, bölgede en çok fotoğraf çekilen mekan olarak dikkat çekiyor. Ürgüp ilçesi sınırları içerisinde yer alan destinasyon, aynı zamanda Kapadokya'nın en meşhur yeri. Bu kadar meşhur olmasının nedeni belki de kendisiyle ilgili efsanelerin olmasıdır. 

Efsaneye göre, geçmişte peri padişahının kızı, bir çobana aşık olur ve kızın babasının istememesine rağmen kaçıp evlenirler. Güzeller güzeli kız ile çobanın bir çocuğu olur. Bunun haberini alan padişah ise çok sinirlenir ve emrindeki askerlere kızının, kocasının ve çocuklarının bulunup getirilmesini emreder. 

Padişahın kızı, uzaktan kendilerine doğru gelen askerleri fark eder ve Tanrı'ya, ailesinin birbirinden ayrılmaması için dua eder. Hikayeye göre bu üçü peribacalarına dönüşür ve sonsuza dek birbirinden ayrılmazlar. 

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: