Cep Telefonu
E-posta

En Güzel 10 Antik Maya Tapınağı 

...
En Güzel 10 Antik Maya Tapınağı 
En Güzel 10 Antik Maya Tapınağı 

En güzel 10 antik Maya tapınağı ziyaretçilere açık olan dünya miraslarından biri olarak dikkat çekmektedir. 

En güzel 10 antik Maya tapınağı çok sayıda turistin ilgisini çekerek ziyaret edilebilir. Maya uygarlığı, bugünkü Guatemala, Belize, El Salvador, güney Meksika ve batı Honduras ulusları da dahil olmak üzere Kuzey Orta Amerika bölgesi boyunca uzanan Kolomb öncesi büyük uygarlıklardan biriydi. Klasik dönemde Maya şehir devletlerinin çoğu, şehircilik ve büyük ölçekli inşaatın zirvesine ulaştı. Bu döneme ait en dikkate değer anıtlar, hemen hemen tüm büyük Maya şehirlerinde inşa edilen antik Maya tapınaklarıdır.

Hala bilinmeyen nedenlerle Maya merkezlerinin çoğu sonraki yüzyıllarda düşüşe geçti ve sonunda geriye sadece Maya kalıntıları kalacak şekilde terk edildi.Çöküşlerinin toprak tükenmesi, su kaybı ve erozyon dahil olmak üzere birkaç olası nedeni vardır. Diğer olasılıklar, depremler, hastalıklar ve çevredeki diğer insanlar ve kültürler tarafından istilalar gibi afetleri içerir.

antik maya tapınağı

Tikal

Kuzey Guatemala'nın ova yağmur ormanlarında bulunan Tikal, Maya yerleşimlerinin belki de en nefes kesicisidir. Restore edilmiş binalar bölgeye dağılmışken, diğer birçok yıkık bina hala ormanda saklanıyor. Bundan yaklaşık 200 yıl sonra. MS 900'e kadar Tikal, tahmini nüfusu 100.000 ile 200.000 arasında olan en büyük Maya şehriydi. Tikal, 6 çok büyük tapınak piramidi içerir.

Chichen Itza

El Castillo, Chichen Itza arkeolojik alanına bakan en muhteşem Maya tapınaklarından birinin takma adıdır. Piramidin her yüzünde 91 basamaklı bir merdiven vardır ve bu merdiven, tepedeki ortak basamakla birlikte yılda 365 gün sayısını toplar.

Palenque

Palenque, Meksika'nın şu anki Chiapas eyaletinde, Maya imparatorluğu batı ucunda yer alan bir arkeolojik sit alanıdır. Palenque, bazı komşu Maya şehirlerinden çok daha küçüktür, ancak Mayaların şimdiye kadarki en güzel mimari ve heykellerinden bazılarını içerir.

Uxmal

Maya dilinde "üç kez inşa edilmiş" anlamına gelen Uxmal, Meksika'daki en iyi korunmuş Maya sitelerinden biridir. En çok tanınan ve en yüksek yapı, 115 fit ile Sihirbaz Piramidi’dir

Copan

Batı Honduras'ta bulunan Copán, dikkat çekici portre stelleri dizisiyle tanınan nispeten küçük bir Maya şehriydi. Copán'ın en yüksek noktası, şehrin Büyük Meydanı'nın 30 metre yukarısında bulunan ve şimdi Tapınak 16 olarak bilinen antik Maya tapınağıdır.

Tulum

Tulum, Meksika'daki Yucatán Yarımadası'nın doğu kıyısında yer alır. Bir zamanlar Maya şehri Coba'nın ana limanıydı.

Çalakmul

Calakmul, 6.500'den fazla antik yapı ile şimdiye kadar keşfedilen en büyük Maya şehirlerinden biri olan Meksika eyaleti Campeche'nin ormanında gizlenmiş bir Maya bölgesidir.

Lamanya

Kuzey Belize'de bulunan Lamanai, bir zamanlar oldukça büyük bir Maya şehriydi. Antik kalıntılar henüz tam olarak keşfedilmemiştir. İspanyollar geldiğinde hala Mayalar tarafından işgal edildiğinden, Maya'da "batık timsah" anlamına gelen Lamanai, geleneksel adını koruyan birkaç Maya bölgesinden biridir.

Coba

Meksika'daki Coba, zirvesinde yaklaşık 50.000 nüfusa ev sahipliği yapan büyük bir antik Maya şehriydi. Anıtlarının çoğu MS 500 ile 900 arasında inşa edilmişti. Anıtlarının çoğu MS 500 ile 900 yılları arasında inşa edilmiştir.

Caracol

Vaca Platosu'nda, deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte bulunan Caracol, bir zamanlar en büyük antik Maya şehirlerinden biri olan ve yaklaşık 168 kilometre kareyi kapsayan Belize'deki en büyük Maya bölgesidir. 650 AD civarında zirvesinde. Tahmini nüfusu yaklaşık 150.000, bugün en büyük piramit olan Belize City'nin iki katından fazla.

Yurtdışı turları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: