Cep Telefonu
E-posta

Doğu Ekspresi Turları

...
Doğu Ekspresi Turları
Doğu Ekspresi Turları
Aktif Turlarımız
Planlanacak Turlar
Doğu Ekspresi ile Kars Turu

Doğu Ekspresi, son yılların en popüler seyahat trendlerinden. Her mevsimde, her yaştan ve her kesimden vatandaşımızın Doğu Ekspres gezisi için yoğun talep ortaya koyduğuna sosyal medyadan ve televizyonlardan şahit oluyoruz. Fakat Doğu Ekspresi (Ankara Kars) seyahati için bilet bulmak oldukça zor. Bunun sebebi sadece çok fazla talep görmesi değil; aynı zamanda sınırlı sayıda sefer düzenlenmesidir. 

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu 

Doğu Eksperi, Ankara-Kars arası tren yolu güzergahını kapsamaktadır. Seyahat süresi 25 saattir. Ankara Tren Garı'nda başlayan yolculuk, Kars Tren Garı'nda tamamlanır. 

Bu iki şehir arasında pek çok noktada durak mevcuttur. Ankara'dan sonra uğranacak şehirler sırasıyla Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars'tır. 

Son derece konforlu bir tren yolculuğu deneyimi sunan Doğru Ekspresi, Türkiye'nin en uzun tren hattı olarak da bilinir. Anadolu'nun birbirinden güzel şehirlerini, köylerini, doğal güzelliklerini, eşsiz manzaralarını ve farklı mutfaklarını bu seyahat ile deneyimleyebilir, seyahat boyunca güzel pozlar yakalayabilir, unutmayacağınız anılar biriktirebilirsiniz.

Kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz Doğu Ekspresi tren yolculuğu, her ne kadar uzun sürse de; seyahate katılanlar vaktin nasıl geçtiğini anlamadığını belirtiyor ve daha önce neden bu yolculuğa katılmadığı konusunda pişmanlıklarını dile getiriyor. 

Doğu Ekspresi Seyahatiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kendinizi henüz yazılmamış bir romanın içerisinde bulunabileceğiniz Doğu Ekspresi seyahati ile ilgili bazı bilinmesi gereken konuları sizler için derledik. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında katılım sağlayabileceğiniz bu gezi ile ilgili öğrenmek isteyeceğiniz detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doğu Ekspresi tren yolculuğu ortalama 25,5 saat sürmektedir.
 • Tren yolculuğu her gün işlemekte olup; Ankara-Kars seferi, Ankara Gar'dan 17:55'te kalkar ve Kars'a 19:27'de ulaşır. Kars-Ankara seferi ise Kars'tan 08:00'da kalkar ve Ankara Gar'a 08:53'te ulaşır.
 • Doğu Ekspresi'nde pulman (standart yolcu vagonlarıdır ve en ekonomik seçenektir), örtülü kuşetli (yataklı vagonlardır, 2 ve 4 kişilik oda seçenekleri mevcuttur) ve yemekli vagonlar (4 kişilik masalardan oluşan, restoran şeklindeki vagonlardır) bulunmaktadır. 
 • Pulman vagonlar otobüs yolculuğuna benzer bir deneyim sunuyor. Koltuklar belirli bir açıya kadar yatırılabiliyor. Doğu Ekspresi seyahati uzun olduğu için düşük konforlu bir seçenektir.
 • Örtülü kuşetli vagonlarda görevliler seyahat eden her birey için temiz çarşaf, pike ve yastık veriyor. 4 kişilik olan vagonlarda seyahat edecekseniz ve bir arkadaş grubu değilseniz; tanımadığınız kişilerle aynı vagonda kalabilirsiniz. 
 • Yemekli vagonlar, yeme-içme ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabileceğiniz bir seçenek. Alkol harici birçok sıcak ve soğuk içecek ve yiyecek seçeneği mevcut. Restoran 24 saat çalışma prensibine göre faaliyet gösteriyor. 

Doğu Ekspresi Turu Neleri Kapsıyor?

Doğu Ekspresi tren yolculuğundan farklı olarak tur şirketleri de Doğu Ekspresi turu adı altında bir tatil paketi sunuyor. GeziGo Seyahat Acentası olarak firmamız da yoğun bir talep gören Doğu Ekspresi Turu düzenlemektedir. Doğu Ekspres turunda Ankara'dan Kars'a kadar olan birçok şehir, ilçe ve köyleri görme şansı yakalayabilirsiniz. Buraların farklı yaşam kültürlerini, farklı lezzetlerini ve birbirinden güzel doğal görüntüleri canlı olarak görme şansı bulabilirsiniz. 

Doğu Ekspresi turları, özel bir tur organizasyonudur. Tur başlangıcı hangi ilden başlayacaksa ilk olarak Ankara'ya veya Kars'a uçakla veya otobüsle sefer düzenlenir. Buradan trene binilerek seyahat devam eder. 

Tren güzergahı TCDD'nin sabit güzergahıdır. Fakat yoğunluktan ve aşırı talepten dolayı Doğu Ekspresi için bilet bulmak son derece zordur. Tur acentesi olarak firmamız, konuklarımıza bu zorluğu yaşatmadan, bilet alma derdi olmadan her şey dahil paket sunmaktadır. Paketlerin içeriği genellikle şunları içermektedir:

 • Ankara veya Kars'a otobüs/uçak bileti
 • Doğu Ekspresi tren yolculuğu için bilet (turlara göre değişmekte olup, gidiş-dönüş veya sadece gidiş/dönüş olabilmektedir.)
 • Turların içeriğine göre yemek dahil
 • Turların içeriğine göre Kars'ta veya Ankara'da konaklama dahil
 • Turların içeriğine göre Kars'ta veya Ankara'da şehir içi ulaşım, müze ücretleri, vb. mekanlara ait giriş ücretleri dahil olabilmektedir.
 • Son olarak başlangıç noktasına varış için bilet ücretleri dahildir.

Görüldüğü üzere tur paketi kapsamı oldukça geniştir. Fakat turların içeriği değişebilmekte olup; detaylı bilgi için doğrudan firma yetkilileri ile görüşme yapmanız gerekmekte. Ayrıca aklınıza takılan soruları ve merak ettiklerinizi firmamızla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Turunda Gezilecek Yerler

Doğu Ekspresi Turu kapsamından bahsettik fakat bazı turlarda tren yolculuğunun bir bölümü dahil edilebilmekte veya sadece otobüs/uçak ile seyahat edilebilmektedir. Yoğunluk durumuna göre tren güzergahlarının haricindeki güzergahlar tercih edilebiliyor. 

Bazı doğu illerini kapsayan Doğu Ekspresi Turu'nda Erzurum ve Kars odaklı mekanlar bulunuyor. Bu illerin gezilmeye değer tüm tarihi ve kültürel yapıları için bir program düzenleniyor. Bu kapsamda;

Doğu Ekspresi Turu ile Erzurum'da Gezilecek Yerler

Turun genellikle ilk rotası Erzurum oluyor. Günübirlik veya birkaç günlüğüne Erzurum'da birçok farklı destinasyonu gezip görmek mümkün. Çifte Minareli Medrese, Tarihi Erzurum Evleri, Yakutiye Medresesi, Kümbetler, Ulu Camii gibi Erzurum'un simgelerinden olan yapılar uğrak noktalardan. 

Erzurum'un ünlü çağ kebabını denemek isteyenler için de turlarımıza dahil edilen yeme-içme aktiviteleri bulunuyor. Bu eşsiz lezzet için Erzurum'un en ünlü lokantaları tercih ediliyor. Ayrıca Erzurum için önemli bir lezzet olan kadayıf dolması da tadılması gereken özel tatlılardan. 

 • Çifte Minareli Medrese: Selçuklar Dönemi'ne ait bir medrese olan Çifte Minareli Medrese, Erzurum şehir merkezinde yer alan Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Açık avlulu, dört eyvanlı ve 35x46 metre boyutuyla en eski ve en büyük medreselerden birisidir. Medresede öğretmen ve öğrenci odaları yer almaktadır. Medresenin taç kapısında yer alan bezemeler; eşsiz Selçuklu taş süsleme sanatının en iyi örneklerindendir. 
 • Tarihi Erzurum Evleri: Yapı malzemesi olarak toprak, tuğla, ahşap, taş ve metal gibi çeşitli malzemeler kullanılmış; tarihi dokusu bozulmamış kültürel öğelerdendir. Doğu Ekspresi turlarının en çok uğrak noktalarındandır. 
 • Yakutiye Medresesi: Ülkemizdeki en büyük kapalı avlulu medresedir. İri motifli süslemeleri, dengeli mimarisi ve gösterişli düzeni ile doğu illerimizi kapsayan turların vazgeçilmez destinasyonlarından birisidir.  
 • Kümbetler: Yapı olarak sekizgen gövdeli, üstü kubbeli ve yüksek basamaklı konik görünümü ile dikkat çeken kümbetler, 12. Yüzyıl ve 14. Yüzyıl arasında inşa edilmiştir. 
 • Ulu Camii: 1179 yılında Saltuklu Emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından inşa edilen Ulu Cami, 7 neften oluşmaktadır. Şehrin en önemli tarihi ve kültürel yapılarından birisidir.  

Doğu Ekspresi Turu ile Kars'ta Gezilecek Yerler

Kars turuna dahil edilen çok sayıda kültürel ve tarihi destinasyonlar mevcut. Bunların başında Sarıkamış Şehitliği, Havariler Kilisesi, Çıldır Gölü, Ani Harabeleri, Boğatepe Köyü, Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi ve Beyaz Vagon yer alıyor. 

 • Sarıkamış Şehitliği: Allahuekber Dağları'nda konumlanan Sarıkamış Şehitliği, 90 bin şehidimizin bulunduğu önemli bir tarihi değerimiz. Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu Cephesi'nde kaybettiğimiz 90 bin askerimizi temsilen yapılan bu mezarlık, Kars'ta görülmesi gereken yerler arasında. 
 • Havariler Kilisesi: Kümbet Camii'nin eski adı Havariler Kilisesi'dir. 12 havariye ait kabartmalı figürler bulunan kubbe kasnağının dış duvarları, destinasyona bu ismin verilmesinin nedenidir. Yonca yaprağını andıran kilisenin iç dizaynı, dört niş olarak dik açılı bir şekilde tasarlanmış. Yapıda kullanılan bazalt taşları ise Ağrı Dağı'nın eteklerinden alınarak getiriliş. Havariler kilisesi 1064 yılında camiye çevrilmiş ve 1964 yılında müze kabul edilmiştir.  
 • Çıldır Gölü: Doğu Anadolu Bölgesi'nin Van Gölü'nden sonra en büyük gölü olan Çıldır Gölü, 123 km²'lik bir alanda yer almaktadır. Burada kış aylarında kızakla kayak, buzda balık avı gibi etkinlikler yapılmakta, Aşıklar Şenliği ve Çıldır Gölü Festivali düzenlenmektedir. Etkinliklerin tarihi her yıl değişmekte olup; turlarda bu tarz aktiviteler takip edilmektedir. Ayrıca muhteşem doğası ve manzarası ile görenleri cezbetmektedir. 
 • Boğatepe Köyü: Kültür turu kapsamında da değerlendirilebilen Boğatepe Köyü, doğası bozulmamış bir destinasyondur. Peynir cenneti olarak da adlandırılan bu köyde Türkiye'nin ilk ve tep Peynir Müzesi yer almaktadır. Doğu Ekspresi turlarında ve kültürel turlarda görülmesi gereken nadir mekanlardandır. 
 • Beyaz Vagon: Mustafa Kemal Atatürk'ün yurtiçi gezilerinde pek çok kez kullandığı vagon olan Beyaz Tren, ülkemizin önemli değerlerindendir. Zamanın en modern trenlerinden birisi olan ve birçok orijinal eşyayla donatılan bu trende, 8 metrelik yemek salonu, yarım ve tam olmak üzere iki ayrı kompartman ve banyo/tuvalet gibi bölümler bulunuyor. 
 • Ani Harabeleri: Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinen ve ilk Ermeni şehri olan Ani Harabeleri, uçsuz bucaksız bir vadi manzarasıyla dikkat çekiyor. Ani Kenti Surları, Fethiye Camii, Selçuklu Sarayı, İpekyolu Köprüsü ve Abughamrents Kilisesi, bölgedeki gezilmeye değer destinasyonlardan. 
 • Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi: 19. Yüzyıl'da Ruslara karşı savunma amacıyla kullanılan mekan, 1803 yılında III. Selim tarafından "Yeni Tabya" adıyla yapılmıştır. Birçok kaynakta "Kanlı Tabya" olarak da ifade edilmektedir. Bunun nedeni ise 1828 yılında Rus ordularının bu askeri merkeze saldırması ve merkezdeki tüm askerlerin şehit edilmiş olmasıdır. 
Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: