Cep Telefonu
E-posta

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

...
Bozcaada’da Gezilecek Yerler
Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en büyük üçüncü adası konumundaki Bozcaada, büyülü bir atmosfere sahiptir. Masmavi ve berrak denizi, koyları, tarihi ve manzaralarıyla bu adada geçirdiğiniz vakti anlamayacaksınız.

Adada gezilip görülmeyi bekleyen birçok farklı nokta bulunuyor. Bisiklet kiralayarak, adanın tüm güzelliklerini tek tek keşfedebilirsiniz. Adada tarihi Rum eserlerinden Osmanlı izlerine kadar birçok farklı hazineyi bulabilirsiniz. Otantik atmosferiyle her mevsim harika bir deneyim yaşayabileceğiniz Bozcaada’da gezilecek yerlerin listesini takip ederek, eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bozcaada Kalesi

Adanın simgesi konumundaki kale, turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilen yerlerin de başında gelmektedir. Hem adaya hem de denize hâkim konumdaki kalenin ne zaman yapıldığı ise net olarak bilinmemektedir. Venedik, Ceneviz, Bizans ve Osmanlılar tarafından kullanılmış olan kalenin 8 burcu, cephanelikleri, sarnıçları ve tarihi camisini gezebilirsiniz.

Bozcaada kalesi, adanın tarihini yansıtan birçok eserin bulunduğu bir müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Troya Müzesi

Truva ve Assos Antik Kentlerinden yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserler Troya Müzesi’nde sergilenmektedir. Truva Antik Kenti’nin hemen yanındaki bu müze 90 bin metrekare alana kurulmuştur. Müzede Cilalı Taş Devri’nden Demir Çağı’na kadar insanların kullandığı birçok obje vardır.

Truva Antik Kenti

Homeros’un ünlü İlyada Odysseia destanlarındaki efsanevi savaşın yer olduğu düşünülen bu kent, Bozcaada’nın en önemli turistik alanlarından biri konumundadır.

Truva Antik Kenti’nin M.Ö. 3000 yılında kurulduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca, 1998 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Amfi tiyatroları, tapınakları ve devasa sur kalıntılarıyla bu kentte tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ayazma Manastırı

Bozcaada’nın bir diğer simgesi olan Ayazma Manastırı, adanın uzun tarihinde ev sahipliği yaptığı 36 manastırdan biridir. Bu 36 manastırdan günümüzde yalnızca iki tanesi ayakta kalabilmiştir. 1734 yılında Rumlar için Azize Aya Paraskevi için inşa edilmiş manastır, taş mimarisi ve asırlık çınar ağaçlarıyla dikkat çekmektedir. Her yıl Temmuz ayında Paraskevi Günü kutlamalarının düzenlendiği tarihi manastır, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Bunun yanı sıra manastıra adını veren ve şifalı olduğuna inanılan kaynak sularını da içebilirsiniz.

Kalpli Göl

Dalyan Pembe Göl olarak da adlandırılan bu göl, balayı çiftleri tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Pembe göllerden dünyada yalnızca 8 tane bulunmaktadır. Kalpli Göl, kalbi andıran şekli ev pembe sularıyla doğa yürüyüşü için inanılmaz keyifli alanlardan biridir.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Venedikliler döneminde inşa edilen ve 1655 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yenilenen camii, Arnavut kaldırımlı sokaklar arasından yükselen minaresiyle hemen dikkatinizi çekecektir.

Yalı Camii olarak da bilinen yapı, oldukça sade bir tasarıma ve klasik Osmanlı mimarisine sahiptir.

Habbele Plajı

Mitos Plajı olarak da bilinen bu plaj, ada merkezine yalnızca 8 kilometre uzaklıktadır. Sığ ve turkuaz renkli deniziyle dikkat çeken plaj, özellikle acemi ve çocuk yüzücüler için güvenli bir deneyim sunar.

Bu plajda dalış turlarına ve tekne gezilerine katılabilir, gün batımının eşsiz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bozcaada Göztepe

Bozcaada’yı gezerken mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında Göztepe gelir. Adanın en yüksek konumu olan Göztepe, fotoğraf çekmek için ideal noktalardan biridir. Göztepe’de bağ evleri, rüzgar gülleri, mesire alanları ve yürüyüş yolları bulabilirsiniz.

Özellikle doğa yürüyüşlerinin en sevilen adreslerinden biri olan Göztepe, fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak noktasıdır.

Bozcaada Sokakları

Arnavut kaldırımlı sokakları, taş mimarili konakları ve otantik atmosferiyle Bozcaada sokakları görülmeye değer yerlerin başında gelir. Rum Mahallesi ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayrılan bu sokaklar, çiçeklerle süslüdür.

Bu büyülü atmosferde benzersiz manzaralar bulabilir, hediyelik eşyalar satın alabilir, kafelerde Akdeniz ve Ege mutfağının en güzel yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: