Cep Telefonu
E-posta

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler 

...
Afyonkarahisar Gezilecek Yerler 
Afyonkarahisar Gezilecek Yerler 

Tarihin termal tesisler ve doğa ile buluştuğu Afyonkarahisar gezilecek yerler arasında, özellikle Türkiye'nin en önemli termal alanlarını bulmak mümkündür. Birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapan şehir, tarihi boyunca birçok medeniyetin hâkimiyeti altına girmiştir.

afyonkarahisar gezilecek yerler

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler Listesi 

Şehirde gezip görebilecek, Afyonkarahisar gezi rehberi listenize ekleyebileceğiniz keşif noktalarından bazıları şöyledir;

İshaklı Han 

Sultandağı yani eski adıyla İshaklı ilçe merkezinde bulunan tarihi yapı, 1249 yılında inşa edilmiştir. Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan yapı oldukça geniş olup, dikdörtgen plan üzerine inşa edilmiştir. 

Ortadaki avlu kısmında altı boş, kemerli ve çift merdivenli bir gözlem odası bulunmaktadır. Dikdörtgen prizma görüntüsü ile yüksekten hoş bir görüntü sunan İshaklı Han, basık kemerli taç kapısının süslemeleri ile Selçuklu mimarisinin izlerini en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Afyonkarahisar Kalesi

Türkiye'deki en sıra dışı kalelerden biri olan Afyonkarahisar Kalesi, volkanik kaya kütlesine kütlesinin üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden yüksekliği 226 metredir. 

Kaya kütlesinin çok büyük olması ve tepenin tamamen kaleden oluşması, bu tarihi yapıya muhteşem bir güzellik katmaktadır. Diğer taraftan Hitit imparatorluğu döneminde milattan önce 1350 yılında yapılmış olması, kalenin tarihi özelliğini artırmaktadır. 

Tarihi kayıtlara bakıldığında, Bizans ve Selçuklular arasında bu kalede ciddi çarpışmaların yaşandığı görülmektedir. Tarihi özelliğinin yanı sıra doğal bir güzellik sunması nedeniyle kaleye Afyonkarahisar gezilecek yerler listenizde yer verebilirsiniz. 

Kocatepe Atatürk Anıtı ve Kitabesi 

İl merkezinde bulunan Kocatepe Atatürk Anıtı ve Kitabesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1922 yılında bu tepeye gelerek büyük taarruzu başlatması anısına yapılmıştır. 

7,5 metre yüksekliğinde olan ve 4 ton ağırlığı bulunan Kocatepe Anıtı, bölgeye gelen turistlerin ilgisini çeken yerlerden biridir. Anıt olma özelliğinin yanı sıra hâkim bir tepede bulunması ve doğal güzellikler sunması nedeniyle, Afyonkarahisar gezi rehberi listenize bu destinasyonu ekleyebilirsiniz. 

Afyon Ulu Camii

Şehirdeki en önemli Selçuklu eserlerinden biri olan Afyon Ulu Camii 1272 yılında inşa edilmiştir. Sahipata Nusrettin hasan talimatı ile yapılan caminin Afyonkarahisar il merkezindeki en eski ve en büyük camilerden biri olduğu bilinmektedir. 

Caminin dış süslemesinde cezbedici özellikler bulunmasa da, iç kısmındaki ahşap detaylar ve sütunlar mistik bir görüntülü sunmaktadır. 

Gedik Ahmet Paşa Camii 

İmaret camii adıyla da anılan Gedik Ahmet Paşa Camii, şehirdeki en önemli Osmanlı eserleri arasında yer almaktadır. 

5 sivri kemerli altı yuvarlak sütun üzerine inşa edilen tarihi yapının yapım yılı 1472 olarak tanımlanmaktadır. Caminin 5 sekizgen kasnaklı kubbeleri de özellikle iç kısımdaki tavan süslemeleri ile birlikte harika bir görüntü sunmaktadır. 

Mevlevi Türbe Camii 

Şehirde bulunan en önemli yapılardan biri olan Mevlevi Türbe Camii, il merkezinde yer almaktadır. Hem türbe hem de cami bulunması nedeniyle bu isimle anılan yapının, aslında büyük bir külliyenin parçası olduğu bilinmektedir. Ancak külliyeden geriye kalan kısmı, türbe ve caminin yanı sıra küçük bir hamam olmuştur. 

Ana kubbesinin etrafına konumlu 17 pencere caminin doğal ışık ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. 

Taşhan Hanı 

Üveys hanı olarak da bilinen Taşhan Hanı, şehir merkezinde bulunmaktadır. 17. Yüzyılda inşa edildiği bilinen tarihi yapı biraz bakımsızlıktan yıpranmış olsa da, yapılan restorasyon çalışmaları sonrası 2018 yılında sosyal alan olarak hizmet vermeye başlamıştır. 

Afyonkarahisar Müzesi 

Köklü bir yerleşik tarihe sahip olan Afyonkarahisar’da müze kurma çalışmaları cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren başlamıştır. Özellikle bazı sivil toplum örgütleri tarafından başlatılan çalışmalar, 1933 yılı itibarıyla hız kazanmıştır. 

1970 yılına kadar etnografik ve arkeolojik eserlerin karma bir şekilde sergilendiği müze 1971 yılında yapılan yeni binaya taşınarak, günümüzde sadece arkeoloji müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 

Toplamda 9 teşhir salonuna sahip olan Afyonkarahisar Müzesi'nin bir kısmı daha sonra etnografik eserlerin sergilenmesi için hizmet vermiştir. Tarihi milattan önceki yıllara dayanan birçok arkeolojik ve etnografik eseri Afyonkarahisar Müzesi içerisinde görmeniz mümkündür. Bahçe kısmında ise Hitit ve Frigler dönemlerine ait çeşitli taş heykeller sergilenmektedir. Arkeolojik eserlere merakınız varsa, geniş ve dolu dolu teşhir salonlarına sahip bu müzeye Afyonkarahisar gezilecek yerler listenizde yer açabilirsiniz.

Çay Kervansarayı

Çay ilçesinde bulunan kervansaray 1278 yılında inşa edilmiştir. Selçuklu kervansarayı mimarisinin inceliklerini görebileceğiniz tarihi yapının özellikle taç mahal kısmı, görülmeye değer nitelik taşımaktadır. 

İç kısımlarındaki kemer süslemeleri yapının muhteşem özellikleri arasındadır. 12 ayak üzerine tonoz örtülü kargır bir yapı olan Çay Kervansarayı, köşe süslemeleri ile de muazzam bir görüntü sunar.

Zafer Kent Ormanı 

Afyon şehir merkezinde bulunan Zafer Kent Ormanı, şehrin stresinden biraz uzak kalmak isteyenlerin Afyonkarahisar gezi rehberi listelerinde yer verdikleri doğal alanlardan biridir.

Toplamda 1,5 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan Zafer Kent Ormanı, özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. İçerisinde spor alanları, 100 kişilik amfi tiyatro, şelaleler, yeme içme alanları ve çocuk oyun parkı gibi sosyal alanlar bulunmaktadır.

Millet Hamamı 

İl merkezinde bulunan Millet Hamamının tam olarak ne zaman yapıldığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak yapısal özellikleri incelendiğinde Osmanlı eserlerinden biri olduğu anlaşılmaktadır. 

Dikdörtgen bir plan üzerine inşa edilen hamam 8 basamaklı bir merdivene sahiptir. Sadece kuzey kısmında 3 pencerenin yer aldığı tarihi hamamın örtülü kare ve kubbesi tahrip olduğu için günümüzde kiremit çatı ile tekrardan yapılmıştır. 

Anadolu'da bulunan birçok hamama göre oldukça büyük bir yapı olan Millet Hamamı, günümüzde sergi salonu olarak hizmet vermektedir. 

Amorium Antik Kenti 

Emirdağ ilçesinde il merkezinden 70 kilometre uzaklıkta bulunan Amorium Antik Kenti, milattan önce 2 binli yıllarda inşa edilmiştir. Antik kentte yapılan kazı çalışmaları bu yerleşim yerinin Hititler, yunanlar, Roma ve Bizanslılar dışında Selçuklu ve Osmanlılar tarafından da yerleşim yeri olarak kullanıldığı görülmektedir. Çünkü bu medeniyetlere ait birçok arkeolojik eser Amorium Antik Kentinde yapılan kazı çalışmalarında elde edilmiştir. 

Günümüzde halen kazı çalışmalarının devam ettiği antik kentte ortaya çıkarılan duvar kalıntıları ile gezginlerin ilgisini çekmektedir. 

Binenler Kaya Evleri 

Şuhut ilçesi sınırlarında bulunan Binenler Kaya Evleri, tekne mezar kapakları ile birçok kaya evinden farklı bir görüntü sunar. 

Kaya evlerinin hangi medeniyete ait olduğu bilinmese de geç Roma döneminden günümüze kadar varlığını sürdürdüğü bilinmektedir. Tarihi yapılara meraklı olanların Afyonkarahisar gezilecek yerler listelerinde yer verebilecekleri kaya evleri, 2 ve 3 katı olacak şekilde yan yana yapılmıştır. 

Sandıklı Ulu Camii 

1379 yılında inşa edilen tek minareli ve tek kubbeli Sandıklı Ulu Camii, adını almış olduğu Sandıklı ilçe merkezinde bulunmaktadır. 

İlk yapıldığında mescit amacı ile inşa edildiği için küçük bir yapıdır. Dış kısmında dikkat çekici herhangi bir süsleme bulunmazken, iç kısmında özellikle minder ve mihrap detayları dikkat çekicidir. 

Selimiye Kaya Mezarları 

Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilen Selimiye Kaya Mezarları, İscehisar ilçesinde bulunmaktadır. Yumuşak kayaların oyulması ile yan yana inşa edilen kaya mezarları, tek ve aile bölümleri olmak üzere ayrı ayrı yapılmıştır. 

Afyonkarahisar gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Ancak şehirde bu liste dışında farklı keşif noktalarının bulunduğunu da hemen belirtelim. Listemiz, en çok beğeni toplayan yerler dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: