Cep Telefonu
E-posta

Balkan Turları

...
Balkan Turları
Balkan Turları
Aktif Turlarımız
Halkidiki Selanik Kavala ve Thassos Adası Turu
Kısa Balkan Turu
Romanya Transilvanya - Şatolar Turu
Planlanacak Turlar
Sofya Plovdiv Turu
Arnavutluk Sahili ve İyonya Kıyıları Turu
Günübirlik Bulgaristan - Varna - Nessebar - Burgas Turu
Vizesiz Budva Turu
Vizesiz Balkan Üçlüsü Turu

Balkanlar, her yönden tatil severlerin ilgisini çeken bir bölge. Birçok ülke ve onlarca farklı şehri tek bir turda gezmek isteyenler, Balkan Turları'na katılım göstererek uygun fiyatlara tatil yapabiliyor, farklı kültürel yaşamları deneyimliyor, güzel ve özel anılar biriktiriyor. Bazı şehirleri Avrupa Medeniyetlerini andıran kültürel yapısı, bazı şehirlerinde Türk kültürüne benzer özelliklere şahit olduğumuz Balkanlar; tüm dünya genelinde turizm tutkunları için önemli bir alternatif.

Yazımızın devamında yurtdışı turlarında uygun fiyatlarla en çok talep gören Balkan turları fırsatlarını, vizesiz Balkan turu ile hangi Balkan ülkelerinin gezilebileceğini, turlarda uçak biletleri konusunun nasıl çözümlendiğini ve baştan başa Balkan turunun kaç gün sürdüğünü, vb. bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Balkan Turları'nda Hangi Ülkeler Bulunuyor?

"Bu sabah Belgrad'da uyanacak kadar şanslı olan, hayatta daha fazlasını istememeli. Bundan fazlası edepsizlik olur."

Duško Radović

Türkiye'nin kuzeybatısında, Orta Avrupa'da yer alan Balkanlar, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar günümüzde turistler için popüler olsa da, yeni yeni keşfedilen şehirler ve dokusu bozulmamış mimari eserleriyle öne çıkıyor. Balkanlar'ı turizm yönünden değerli kılan sadece bunlar değil. Yemekleri, misafirperverliği, birçok bölgesinde Türk kültürüne yakınlığı, ekonomik olması, tüm ülkelerde Euro para biriminin kullanılması ve belki de turlar için en önemlisi ülkelerin yakın coğrafyada bulunması da Yurtdışı turları arasında ender kılıyor.

Coğrafi olarak 'Balkanlar', altı eski Yugoslavya Cumhuriyeti (Slovenya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya) artı Kosova, Romanya, Arnavutluk, Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan dahil olmak üzere Balkan Yarımadası'nı paylaşan 12 ülkeyi içerir. Ülkemizde düzenlenen Balkan turları daha çok birbirine yakın konumda bulunan Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Sırbistan gibi ülkelerin en belirgin şehirlerine ve turistik yerlerine seyahat eder. Balkanlar yarımadasında bir arada yaşayan bu ülkedeki farklı milletlerin ve dinlerin tarihini, kültürünü ve günlük yaşamını deneyimlemek için Avrupa turları içerisinde yer alan Balkan turlarını değerlendirebilirsiniz.

Vizesiz Balkan Turları

Yurtdışı seyahatlerinde turizm severleri en çok zorlayan konulardan birisi ülkelere olan vizelerdir. Resmi prosedürler, ekstra ücretler, vergiler, vb. nedenlerden dolayı daha çok vizesiz ülkelere olan seyahatler tercih ediliyor. Balkan turları ile birbirinden güzel noktaları gezmek için ihtiyacınız olan tek şey pasaportunuz. 

Vizesiz gidilebilecek Balkan ülkeleri:

  • Bosna-Hersek
  • Makedonya
  • Arnavutluk
  • Kosova
  • Sırbistan

 Vizesiz gidilebilecek Balkan ülkelerinin turizm açısından en değerli şehirleri ve mekanları:

  • Bosna-Hersek'te gezilecek yerler: Saraybosna (Başçarşı, Umut Tüneli, Saraybosna Katedrali, Latin Köprüsü, Mostar Köprüsü, Kravice Şelaleleri, Karagöz Bey Camii, Patoçeri Mezarlığı)
  • Makedonya'da gezilecek yerler: Üsküp ve çevresi (Makedonya Meydanı, Türk Çarşısı, Makta Kanyonu, Taş Köprü, Sredno Vodno (Millenyum Hacı), Stobi, Mustafa Paşa Camii, Macedonia Street (Makedonya Sokağı)), Ohrid ve Çevresi (St Sofia Kilisesi, Lake Prespa (Prespa Gölü), St John Kilisesi, Makedonya-Arnavutluk Sınırı, Ohri Antik Tiyatro, Bay of Bones Müzesi, ​Tekne ile Ohrid’e Dönüş, Bitola, Plaoshnik (Plaoşnik) Ören Yeri, Sveti Naum, Ohrid Kalesi (Fortress))
  • Arnavutluk'ta gezilecek yerler: Tiran, İşkodra, Akçahisar (Kruje), Elbasan, Sarande, Berat, Durres, Ethem Bey Camii, İskender Bey Heykeli, İşkodra Katedrali, Berat Eski Şehir, Tiran Ulusal Tarih Müzesi, Syr-i Kalter (Mavi Göz), Marubi Ulusal Fotoğraf Müzesi, İşkodra Gölü, Rinia Parkı
  • Kosova'da gezilecek yerler: Klina (Miruşa Şelaleleri), Pec (Peç Patrikhanesi Manastırı, Rugova Kanyonu) Prizren (Sinan Paşa Camii, Prizren Kalesi), Priştine (Kosova Etnografya Müzesi, Gracanica Manastırı), Deçen (Visoki Decani Manastırı)
  • Sırbistan'da gezilecek yerler: Belgrad (Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Belgrad Katedrali, Belgrad Kalesi), Novi Sad (Petrovaradin Kalesi, Karlofça (Sremski Karlovci), Niš (Niş) (Mediana, Trg Kralja Milana, Kelle Kulesi (Ćele-kula)), Subotica (Trg Republike Belediye Binası, Piraeus Bank, Palic, Trg Republike Sinagog'u), Studenica Manastırı, Gamzigrad, Şeytan’nın Şehri (Đavolja Varoš), Novi Pazar (Sopoćani Manastırı), Đerdap Milli Parkı, Tara Milli Parkı

Büyük Balkan turu adı altında düzenlenen yurtdışı gezi turlarında, yukarıda belirtilen ülkelerin şehirlerine ve turistik yerlerine seyahat edebilirsiniz. Her bir tur, özel güzergahlara ve özel paket içeriklerine sahiptir. Ayrıca Balkan ülkeleri turları, Yunanistan turu, Bulgaristan turu, Makedonya Turu gibi ülkeler bazında veya Saraybosna turu gibi şehirler bazında yapılabilmektedir. 

3 gece 4 gün, 6 gece 7 gün, 14 gece 15 gün, vb. farklı süreleri kapsayan turları görmek de mümkün. Turların içeriğinde yer alan ülkelerin ve şehirlerin sayısına göre gün sayısı değişebilmektedir. Tatil yapmak istediğiniz süre kapsamında kendinize uygun bir tur rezervasyonu yaptırmanız mümkündür. 

Balkan Turlarında Bilinmesi Gerekenler

Balkanlar'da Ulaşım

Balkanları gezerken birkaç seçeneğiniz var. Otobüs, tren ve araba ile seyahat edebilirsiniz ancak tüm ülkelerin iyi bir tren hattı olmadığını unutmayın. Balkan ülkelerinin çoğunda trenler genellikle daha yavaştır. Bu yüzden Balkanları gezerken her zaman otobüsle seyahat etmenizi tavsiye ederim. 

Özellikle araba kiralama konusunda rahat değilseniz, tatilinizi ekonomik hale getirmenin en iyi yolu, otobüsle Balkan turlarına katılmaktır. Uygun tur fırsatları, erken rezervasyon, vb. çok çeşitli avantajlar sunulmaktadır.

Balkanlar'da Güvenlik

Balkanlar'a seyahat güvenli mi? Balkan turlarına katılmayı düşünenlerin sürekli sorduğu sorulardan. Bazıları bu ülkelere seyahat etmenin güvenli olmadığını söyleyebilir. Fakat bu insanların hiç turlara katılmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Balkan ülkeleri ve tüm güzergahlar Avrupa standartlarında güvenlidir. Ayrıca Balkan ülkelerinde yaşayanların sıcakkanlı ve misafirperver olduğunu, zaten birçok şehrinde Türk kültürüne rastlayabileceğinizi de ifade edebilriz.

Balkanlar'da Hava Durumu

Balkanlar'da hava durumu ülkeler arasında çok değişkenlik gösterir. Güneyde Yunanistan ve Arnavutluk'ta sıcaklıklar kolaylıkla 40 derecenin üzerine çıkabiliyor. Ancak dağlarda ve hatta kıyı kentlerinde kışın biraz kar bekleyebilirsiniz. 

Yarımada çok geniş olduğu için ortak bir hava durumu modeli olmadığını ve tur zamanı günler öncesinden hava durumu tahminlerine göz atabilirsiniz. Balkan turlarına hem yaz hem de kış aylarında turlar düzenlenmektedir. Yılın tüm dönemleri için tatil planlarınızı bu bölgeye yoğunlaştırmanızda hiçbir sakınca yok.

Balkan Yemekleri

Balkan ülkelerinde, Türk mutfağına benzer tatlarla karşılaşabileceğiniz gibi tamamen farklı mutfaklarla da karşılaşabilirsiniz. Genel olarak et yemekleri bölgeye hakimdir. 

Fakat sebze yemekleri, balık yemekleri ve diğer yemek türleri için de bolca seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Turların birçoğu yemek ve ulaşım gibi içerikleri pakete dahil etmektedir. Bu da Balkan turu fiyatlarında geniş bir skalaya neden olabilir.  

Balkan Kültürleri

Balkanlar, Avrupa Bölgesi sınırları içerisinde yer alsa da; kültürel bakımından çok farklı özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Birçok ülke ve şehirde, kadim tarihsel doku hakim olurken, kültürün devamlılığı için çaba gösterildiğine şahit olabilirsiniz. Mimari eserleri, yaşam biçimleri, doğası, vb. özelliklerinde zengin kültürel içerikleri görebilirsiniz.

Otobüsle Balkan Turları

Hem Türkiye'ye yakın olması hem de ekonomik bir tatil için en uygun seçenek olması, otobüsle Balkan turlarını avantajlı kılıyor. Balkan ülkeleri arasında yapılabilecek seyahatlerin çoğu birkaç saat sürmektedir. Şehirler arasındaki seyahatler ise daha kısa sürelidir. Bu yüzden bütçe dostu bir tatil seçeneği olan otobüsle Balkan turlarını tatil fikirlerinize ekleyebilirsiniz. 

Otobüsle yapılacak olan Balkan turları; Türkiye'nin tüm büyük şehirlerinden çıkışlı olarak düzenlenebilmektedir. Özellikle İstanbul çıkışlı ve Tekirdağ çıkışlı turlar, Balkan seyahati için son derece kısa bir rotaya sahiptir. Seyahat güzergahının ve süresinin kısa olması, az zaman dilimlerinde çok fazla ülkenin ve şehrin gezilebilmesini de sağlıyor. Balkanlar'da 

Balkan Turları Paket İçerikleri

Balkan turlarına 15 gün veya 1 ay gibi uzunca süreler ayırabileceğiniz gibi; Kurban Bayramı, Yılbaşı tatili, Ramazan Bayramı, vb. kısa tatillerinizi (3 gün, 4 gün, 1 hafta) de değerlendirebilirsiniz. 

Balkan turu düzenleyen firmalar, paket içeriklerini tatil süresine ve seyahat güzergahına göre özelleştirmektedir. Fakat tüm turlar, konaklama ve uçak bileti (Türk Hava Yolları, Pegasus, vb.), otobüs bileti, müzelere giriş, vb. maliyetleri paket fiyatlarına dahil etmektedir. 

Turlarımız ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: